Cristiano Ronaldo v Manchesteru United strádal. Kvůli sporům s koučem Erikem ten Hagem vysedávala trucující hvězda jen na lavičce. Ale pořád tu byla vidina úspěchu s národním týmem. Právě k portugalské reprezentaci Ronaldo upínal veškerou naději. „Byla to dlouhá cesta, ale ještě zdaleka nekončí. Pořád mám velké ambice,“ tvrdil Ronaldo před světovým šampionátem v Kataru.

Plánoval, že za Portugalsko bude hrát minimálně do mistrovství Evropy v roce 2024. „Je tady spoustu velkých talentů se skvělou budoucností. I proto doufám, že pár let ještě za tenhle tým hrát budu. Pořád cítím motivaci,“ hlásala fotbalová legenda.

Jenže uběhlo pár měsíců a všechno je jinak. Portugalsko vypadlo na šampionátu už ve čtvrtfinále s největší senzací turnaje Marokem, navíc z kapitána a lídra týmu se stal jen druhořadý náhradník. Ronaldo vyřazení těžce nesl a při odchodu z katarské scény brečel.

„Toužil jsem pro naši zemi vyhrát světovou trofej, to byl můj největší cíl. Bohužel ten sen se rozplynul,“ bědoval zdrcený Portugalec a hlásal, jak moc se pro portugalský národ obětoval. „Tvrdě jsem za to bojoval. Ten sen byl krásný, dokud trval.“

Ronaldo po neúspěchu v Kataru zbilancoval svoji reprezentační kariéru, ovšem konec v národním týmu neoznámil. Jeho přestup do Saúdské Arábie je však indicií k tomu, že portugalský dres už neoblékne.

close Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Manchesteru United. info Zdroj: ČTK/AP/Rui Vieira zoom_in Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo

Nepsané pravidlo

Sedmatřicetiletý kanonýr podepsal smlouvu s an-Nasrem až do roku 2025, kde si ročně vydělá astronomickou částku 200 milionů eur (přes 4,8 miliardy korun). A právě úprkem z Evropy si sám zabouchnul dveře od reprezentace.

„Radši si vydělá hodně peněz, i když ví, že to bude něco stát. Pochybuji, že poté, co začne hrát v Saúdské Arábii, bude povolán do národního týmu,“ prozradil fotbalový agent Paulo Barbosa pro server Sport Express.

Mezi Portugalci totiž existuje nepsané pravidlo, že hráč působící v Emirátech nebo Saúdské Arábii není zván do národního týmu. „Hraje se tu jiný fotbal, intenzita hry jiná,“ vyvěstil Barbosa.

Pětinásobný držitel Zlatého míče obdržel nabídku ze Saúdské Arábie od nejmenovaného klubu už v létě, ale rozhodl se pokračovat na Old Trafford. Po kontroverzním rozhovoru s novinářem Piersem Morganem, ve kterém celý Manchester zkritizoval, s klubem přece jen rozvázal smlouvu a od 22. listopadu byl volným hráčem.

O starého a hlavně drahého Ronalda v Evropě nebyl zájem. Podle novináře ESPN Taylora Twellmana lákal portugalskou hvězdu Kansas City z americké MLS, který údajně nabízel podobné finanční podmínky jako Arabové. Ronaldo ale upřednostnil an-Nasr.

„Toužím zažít novou fotbalovou ligu v jiné zemi. Vize an-Nasru je velice inspirativní,“ pronesl Ronaldo po podpisu smlouvy do roku 2025.

Brzo se ukáže, jestli to byl správný krok. Každopádně jeho dny v portugalském nároďáku jsou pravděpodobně sečteny.