Tuzemské kluby vkládaly naději do posledního zástupce v pohárové Evropě. Potřebovaly, aby Plzeň urvala aspoň remízu, tím by se Česko posunulo v žebříčku koeficientů UEFA před desáté Skotsko, které už nemá nikoho ve hře. Viktorii se to povedlo hned v úvodním mači s Fiorentinou, se kterou doma remizovala 0:0.

Na internetu se okamžitě vyrojily gratulace. Slavilo se především v táborech posledních dvou šampionů z metropole. „Bravo, Plzeň, Česko je desáté!“ radoval se na síti X předseda Slavie Jaroslav Tvrdík.

Angelo Preciado se červené kartě nevyhnul ani v Genku
Případ Preciado: Zkraty nepřicházejí jen ve Spartě, předvedl se už v Genku

„Díky všem, kteří nás na to 10. místo v koeficientu dostali! Příští rok ten boj o titul bude totální masakr,“ připojil se ředitel marketingové komunikace Sparty Kamil Veselý.

V poslední pětiletce přispěla k tomuto úspěchu největší měrou Slavia. Zajímavé však je, že Plzeň, která letos v Evropě ještě neprohrála, je v klubovém koeficientu daleko před Spartou, když posbírala o 15 bodů víc.

Letenští tak z toho profitují úplně nejvíc. „Plzeň teď Spartě nebo Slavii vydělala dost peněz,“ napsal na platformu X novinář, komentátor a velký fanoušek fotbalu Jindřich Šídlo.

Příspěvek českých zástupců v klubovém koeficientu UEFA:

1. Slavia 68 (17,5, 10,5, 15,5, 16,5, 8)
2. Plzeň 40 (22,5, 9,5, 4, 2,5, 1,5)
3. Sparta 25 (14, 0,5, 6, 4, 0,5)

Pozn.: zahrnuje bodový příspěvek tří nejlepších českých klubů za posledních pět sezon

Kapsu si ale nenamastí jen mistr a kluby, které se dostanou do pohárů. „Díky principu solidarity UEFA klubových soutěží získají ostatní prvoligové kluby, které se ligových fází UEFA klubových soutěží nebudou účastnit, mnohem vyšší finanční podporu,“ upozornil generální ředitel Sparty Tomáš Křivda.

Ve Skotsku z toho pochopitelně nemají radost.  „Špatná zpráva pro Celtic a Rangers (a samozřejmě další skotské kluby). Skotsko ztrácí automatické místo ve skupinové fázi Ligy mistrů v ročníku 2025/26 (což se dotkne skotského mitra). Skotsku ho vzalo Česko,“ oznámil na síti X editor ESPN Dale Johnson.

Český brankář Tomáš Vaclík při tréninku na stadionu Hampden Park ve skotském Glasgow 13. června 2021.
Ubodáme ti dceru, hrozili Vaclíkovi. Brankář popsal peklo po střetu s Ronaldem

A ještě pikantnost - když šel naposledy český mistr přímo do Ligy mistrů, tak ligu vyhrála Plzeň.

Milionářská soutěž se už od příští sezony bude hrát jako jedna liga, kde každého z 36 účastníků bude čekat osm zápasů.