Už jen dva zápasy odehrají čeští fotbalisté před mistrovstvím Evropy. Generálku absolvují 10. června proti Severní Makedonii v Hradci Králové, předposlední přípravný mač pak sehrají 7. června proti Maltě během soustředění v Rakousku.

A právě jméno fotbalového trpaslíka, který je aktuálně až 172. tým žebříčku FIFA, vzbudilo mezi fanoušky údiv a posměch. Reprezentace to od lidí schytala podobně jako při představení nových dresů pro Euro.

„Koukám, že klauniáda repre pokračuje, San Marino čas nemělo?“ popíchl na sítí X jeden z fanoušků. „Malta je aprílovej vtípek, že jo?“ dotazoval se další.

Někteří ale měli pro tuhle volbu pochopení. „Určitě jde o záměr, ale tady lidi musí od mobilu zase plivat.“

Ano, Malta reprezentaci přesně zapadá do plánů. „Přáním našeho týmu bylo odehrát zápas nedaleko místa, kde budeme na kempu, abychom měli co nejvíc času na přípravu před Eurem. Proto jsme odmítli několik předních evropských reprezentací, které zase jednoznačně trvaly na tom, že budou hrát doma,“ vysvětlil technický ředitel FAČR Erich Brabec.

„Jednotlivé týmy mají před startem mistrovství Evropy jasnou představu o svých přípravách a prioritách. Víc než kdy jindy proto do jednání vstupují preference trenérů, místo utkání, rozhodování, zda chcete hrát proti účastníkovi šampionátu, termín. Od začátku jsme měli od trenérů zadání, že pro ně je prioritou místo zápasu a tento požadavek se nakonec podařilo splnit,“ zdůraznil předseda FAČR Petr Fousek.

Hašek je obezřetný

„Máme daný plán přípravy, do kterého zapadá zápas v daném termínu nedaleko místa, kde se budeme na šampionát připravovat. Navíc Malta si v poslední době připsala dobré výsledky. Během posledního reprezentačního srazu dokázala remizovat se Slovinskem, vloni porazila zlepšující se Lucembursko, ještě předtím remizovala s Řeckem a porazila Izrael,“ upozornil trenér Ivan Hašek.

Reprezentace nastoupila proti Maltě naposledy v roce 2016, kdy šlo také o přípravu před evropským šampionátem, a outsidera rozdrtila 6:0.

Národní tým vstoupí do turnaje 18. června zápasem proti Portugalsku v Lipsku. Ve skupině se poté v Hamburku utkají ještě s Gruzií a Tureckem.