Pražané neupustí české hráče do reprezentace kvůli kolizi s osmifinále domácího poháru s Baníkem, které je na programu 19. listopadu. Národní tým hraje 16. listopadu s Faerskými ostrovy, o tři dny později pak v Turecku. Sparta se snažila o změnu pohárového termínu, ale s Baníkem se nedohodla.

„Při kolizi s reprezentačními srazy je jednoznačnou prioritou pohárové utkání,“ oznámil klub z Letné s tím, že se to týká i reprezentační jednadvacítky. „Klub není dle mezinárodních řádů povinen hráče v tomto termínu pro srazy národních týmů poskytnout. S jednou výjimkou: Casper Højer musí být v případě nominace uvolněn pro dánskou reprezentaci, protože Dánsko je účastníkem mistrovství světa v Kataru a jeho jméno se objevilo v předběžné nominaci.“

Ke Spartě se přidaly i Plzeň a Slavia. Úřadující šampion a lídr první ligy přitom z poháru už vypadl. Vedení Viktorie ale chce své hráče šetřit. „Důvodem je enormní herní vytížení, aktuální zdravotní stav hráčů a zároveň termín, na který klub dle regulí není povinen hráče uvolnit,“ uvedl klub na webu.

Na bojkot klubů, které jsou tradiční zásobárnou reprezentace, reagovala Fotbalová asociace. Té se rozhodnutí Sparty a Slavie neuvolnit hráče pro potřeby reprezentačních výběrů nelíbí.

Riziko zranění

„Povinnost odehrát v listopadovém termínu přípravné zápasy vyplývá z pravidel UEFA, přestože tato utkání nejsou součástí mezinárodního kalendáře FIFA, podle kterého je povinnost hráče pro reprezentační účely uvolnit,“ uvedl FAČR ve stanovisku na webu. „UEFA již zastřešuje právě i přátelská utkání, proto v tomto termínu hrají přípravu téměř všechny evropské týmy, ať již účastníci či neúčastnící MS v Kataru. FIFA navíc nedávno konstatovala, že podporuje účast hráčů na těchto přípravných zápasech, a apelovala v tomto směru na kluby, aby své hráče uvolnily.“

Plzeňští však argumentují tím, že hráči mají za sebou porci 27 zápasů, což znamená odehrát utkání každý čtvrtý den, a hrozí zranění. „Musíme brát ohled na zdraví hráčů a zmíněné období maximálně využít pro regeneraci, doléčení a rekonvalescenci. Rozhodli jsme se tedy využít práva klubu a pro tento sraz hráče ze zmíněných důvodů neuvolnit,“ vysvětlil sportovní ředitel Viktorie Daniel Kolář.

„Hrát za nároďák je pro hráče i nás velkou poctou, bohužel termínová listina je tuto sezonu vzhledem k mistrovství světa v Kataru extrémně nahuštěná. U hráčů, kteří připadali v úvahu pro nominaci, jsme přihlédli i k doporučení našich lékařů. Zdraví hráčů musí být naše priorita,“ dodal Kolář.