V loňské sezoně v dresu Solnice slavil prvenství v krajském přeboru, v srpnu se mu ale změnil život. Mladému fotbalistovi se stala nešťastná nehoda s fatálními následky. „Při vykonávání myslivosti mě nešťastnou náhodou zasáhla lovecká zbraň těsně nad koleno, což zapříčinilo následnou amputaci nohy,“ vzpomíná Zawada na hrůzný okamžik.

V tu chvíli dokonce bojoval i o život. „Po probuzení z kómatu jsem zjistil, že jsem podstoupil amputaci a to byla pro mě velká rána. Ale paradoxně jsem si to začal uvědomovat až o pár dní později a s tím nastaly i velice depresivní chvíle,“ vybavuje si.

close Filip Zawada (vlevo) info Zdroj: Eva Šebová zoom_in Filip Zawada (vlevo) Musel přijmout skutečnost, že už si nezahraje milovaný fotbal a zároveň přišel obecně o pohyb. „Musel jsem se smířit s tím, že fotbal už si nezahraju. Mám však radost, že se na chodu klubu můžu aspoň malou částí podílet jako vedoucí týmu,“ těší ho, že je pořád alespoň nějakou součástí svého dosavadního mužstva SK Solnice.

„Život určitě nekončí, ale je to obrovská překážka, která už nikdy nezmizí. Je na mně, abych se jí co nejlépe přizpůsobil a snažil se ji zmírnit. Snažím se na život nezanevřít, dál v něm pokračovat a užít si ho,“ podotýká mladý bojovník.

V současné chvíli se Filip Zawada snaží získat finanční prostředky na novou bionickou protézu Genium X3, která mu otevře nové možnosti. Má to ale jeden háček: stojí milion a půl!

„Mohl bych se s ní lépe pohybovat, chodit po schodech střídavou chůzí. Umožní i rychlejší pohyby, nebo dokonce lehčí běh. Protéza je také vodotěsná, takže bych s ní mohl do vody. Nejdůležitější však je, že by mě přiblížila zpět ke sportu a umožnila nějaké volnočasové sportovní aktivity,“ poukazuje fotbalový odchovanec Vamberku.

close Pozvánka na benefiční utkání. info Zdroj: Eva Šebová zoom_in Pozvánka na benefiční utkání. A právě toto město v okrese Rychnov nad Kněžnou bude v sobotu 18. května od 15 hodin hostit benefiční utkání, které Filip se svými přáteli pořádá. Jeho výtěžek půjde na nákup zmiňované speciální protézy.

Utkají se v něm Zawadovi bývalí spoluhráči proti jeho bývalým trenérům a dalším osobnostem. Ze známých jmen lze zmínit například Tomáše Ujfalušiho, Marka Kuliče, Adriana Rolka, Martina Frýdka, Jakuba Chlebouna či Tomáše Rezka.

Vznikl rovněž transparentní účet (131-2333590247/0100), prostřednictvím kterého může veřejnost sportovce, s nímž se osud nemazlil, podpořit v cestě za nákupem vysněné protézy. „Za jakoukoliv podporu jsem neskutečně rád a vděčný každému, kdo přispěje,“ děkuje Filip Zawada.