Po dlouhých letech, spíše desítkách let, zaznamenává český amatérský fotbal změnu v názvosloví soutěží. Ta poslední, před dvaadvaceti léty, byla v podstatě pouze kosmetická. V souvislosti s reorganizací krajských soutěží, která vyplývala z nové územní organizace státu, se v roce 2002 přestal používat termín „župa“. V praxi to znamenalo, že župní přebory se staly krajskými přebory, jinak zůstalo vše při starém už z osmdesátých let minulého století.

Nyní přichází mnohem radikálnější změna, už před časem avizovaná. Co znamená? Že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku už se bude chodit jen na ligový fotbal. „Na květnové valné hromadě FAČR (Fotbalová asociace ČR – pozn. red.) byly schváleny nové stanovy. Ty znamenají, že všechny soutěže dostanou označení liga, s příslušnou číslovkou, která znamená výšku či úroveň dané soutěže,“ vysvětlil člen Komise pro regionální fotbal FAČR a předseda Krajského fotbalového svazu Vysočina Radek Zima.

V praxi to znamená, že Moravskoslezská fotbalová liga bude třetí ligou, divize čtvrtou. V krajských soutěžích už nebudou přebor, I. A třída a I. B třída, ale pátá, šestá a sedmá liga. Okresní fotbalové svazy pak budou řídit osmou, devátou a případně i desátou ligu.

Na Vysočině vejdou tyto změny v platnost už od začátku blížícího se ročníku 2024/2025. „Povinně bude tato novinka v platnosti na všech úrovních od sezony 2025/2026, dobrovolně ale může být už od té následující. Na Vysočině jsme se, myšleno kraj i okresy, rozhodli, že začneme nové názvy používat už nyní,“ prozradil.

Změny názvů soutěží přitom byly jen pomyslnou třešničkou na dortu v celkové restrukturalizaci amatérských fotbalových soutěží v Česku, od třetí ligy až po okresní IV. třídu. Klíčovou změnou mělo být zeštíhlení třetí ligy v Čechách a divize na Moravě. V krajských soutěžích pak měla zaniknout I. B třída. Zúžení soutěží mělo přinést jejich tolik potřebné zkvalitnění.

Jenže už nyní začíná být čím dál zřetelnější, že k ničemu takovému asi nedojde. „K žádnému rozhodnutí v tomto směru ještě nedošlo, to bych chtěl zdůraznit. Ale říci určitě mohu, že situace vypadá tak, že na úrovni divize a třetí ligy je cítit proti navrhovaným změnám velký odstup,“ komentoval Zima.

Ten ovšem zůstává dál zastáncem možných změn. „Za mě určitě ano. Podle mého je restrukturalizace soutěží velice potřebná, na tom se vůbec nic nezměnilo. Soutěže by potřebovaly zúžit a tím pádem i zkvalitnit,“ potvrdil.

Koncept změn byl přitom navržen pro celý český fotbal, jednotlivé kraje či okresy dělat samy změny nemohou. „To rozhodně ne. Není možné, abychom se třeba na Vysočině rozhodli, že zrušíme I. B třídu, nově tedy sedmou ligu. Fotbalové soutěže mají nějakou danou hierarchii a není možné si s nimi libovolně hrát v každém kraji či okresu,“ uzavřel Zima.