Na fotbalovém hřišti na okraji Ústrašína bude živo po celý den, zápasy ve skupinách začínají už v půl deváté ráno. „Zhruba do dvou hodin jsou na programu zápasy v šestičlenných skupinách, kdy se hraje systémem každý s každým. Nejlepší čtyři z každé skupiny pak postoupí do odpoledních vyřazovacích bojů,“ uvedl k hernímu systému turnaje za pořadatele Lukáš Machač.

Na standardním fotbalovém hřišti budou i letos vymezena čtyři hřiště na malý fotbal.

Místní nadšenci, web Ústrašínského mundialu zmiňuje kromě Lukáše Machače ještě Davida Rohovce, Marka Machače a Pavla Nápravníka, poprvé turnaj zorganizovali v roce 2019. Tehdy se zúčastnilo osmnáct týmů, od druhého ročníku jich bylo už čtyřiadvacet. Trochu paradoxní je, že se turnaj rozrostl do své finální podoby v covidových letech, kdy organizování čehokoliv pro větší počet lidí bylo přinejmenším hodně složité. „Je to tak. Zvlášť v roce 2020 jsme nevěděli, jak to celé dopadne, zájemce jsme informovali, že se nakonec turnaj uskutečnit nemusí. To se naštěstí nestalo, na začátku července byla epidemie na ústupu, mohlo se hrát,“ připomíná Lukáš Machač.

Jako velká ztráta. Jinak se ani konec aktivní hráčské kariéry dlouholetého kapitána fotbalistů Vrchoviny Lukáše Michala (v modrém) nazvat nedá.
Kopačky vyměnil za kancelář. Michal přesedlal ve Vrchovině do úplně nové role

Díky letnímu uvolnění protiepidemických opatření před dvěma roky mohly obhájit prvenství z premiérového ročníku Bomby k tyči, tým tvořený hráči z kádru Nového Rychnova, který působí v I. A třídě. Loni je na pomyslném trůnu Ústrašínského mundialu vystřídala Rychlá rota, za níž kopou mladí fotbalisté z Pelhřimova. „Týmy, které k nám na turnaj jezdí, jsou většinou z regionu. Letos ale přijedou kamarádi, s nimiž se známe ze studií, z Jablonného v Podještědí, ti přihlásili tým Kuřbuřti,“ poukázal na růst zájmu o prázdninový fotbálek v Ústrašíně Lukáš Machač.

Kvalitu letošního ročníku by pak měli vylepšit fotbalisté ze Speřic, jejichž áčko postoupilo v klasickém velkém fotbale do divize. „I díky klukům ze Speřic by mohl být letošní ročník nejkvalitnější ze všech dosavadních čtyř. Kromě toho se občas někomu podaří mít v týmu nějaké zajímavé jméno, uvidíme, kdo k nám přijede letos,“ dodává Lukáš Machač.

Ústrašínský mundial – 4. ročník (seznam účastníků)
Rychlá rota
Strměchy
Pocemkamdeš CF
Kamenický Žáby
Tatra Teas
Pětipivaři
Náhodný Pivka
Pomalá rota
FC Lajna
HC Pelhřimov
Posádka Bludnýho holanďana
Nedebojers
Bomby k tyči
FK Stavaři
Dezoláti
All Pinks
SK Badgers
KAL@M!TA
Jipocar
Karpaty Pelhřimov
Řezníci Častrov
Speřice
Strahovská pozůstalost
Kuřbuřti