Do jejího začátku zbývá ještě rovný měsíc. Přesto je už nyní jasné, že hlavní pozornost fotbalových fanoušků na Vysočině bude v soutěžním ročníku 2023/2024 směřována hlavně na moravskoslezskou divizi D.

Aby ne, když mezi šestnáctkou účastníků bude vedle pěti mančaftů z jižní Moravy zbylá jedenáctka z Vysočiny. Všechno nasvědčuje tomu, že by měla mít soutěž vyšší kvalitu než vloni. Deník proto zjišťoval, co si o tom myslí trenéři oněch jedenácti klubů z Vysočiny. Zde jsou názory prvních čtyř.

VÁCLAV POHANKA
FC Žďas Žďár n. S.
Nový ročník divize bude určitě lepší než ten předchozí, o tom žádná. Půjde o kvalitnější soutěž, už jen tím, že do ní ze třetí ligy spadly Vrchovina a Velké Meziříčí. K tomu přibyly dvě kvalitní juniorky Zbrojovky a Líšně. Pro týmy z Vysočiny to bude náročné v tom, že bude spousta derby.

Myslím si, že i díky tomu budou mít velkou výhodu týmy z jižní Moravy. Všechna derby totiž mohou dopadnout jakkoliv. V nich totiž příliš nehrává roli to, kdo je fotbalově lepší.

Naše ambice, vzhledem k tomu, že jsme loni skončili druzí, nejsou malé. Soutěž chceme vyhrát, nechci být za alibistu. Současně ale plně respektujeme sílu všech soupeřů. Pokud se ale chceme dál posouvat na cestě, kterou jsme si rok a půl zpátky vytkli, jiné cíle mít nemůžeme. Los ale nemáme jednoduchý. Na začátek derby na Vrchovině, poté doma béčko Líšně, na půdu nováčka z Pelhřimova a doma silný Lanžhot. To budou všechno nesmírně obtížné duely.

MICHAL VOTAVA
Tatran Ždírec n. D.
Za mě bude nový divizní ročník stoprocentně kvalitnější. Už jen tím, že ze třetí ligy sestoupily dva celky. Oba sice možná oslabí, ale pořád jim v sestavě zůstane sedm či osm hráčů s třetiligovými zkušenostmi, takže budou mít pořád solidní kvalitu.

Očekávám pro všechny celky extrémně těžký ročník, bude to bitva o každý bod. Kdo nechytne začátek sezony, může dopadnout jako Bystřice vloni.

Navíc je zde ještě jeden faktor, kterým je sestupový klíč. Ten bude náročnější než před rokem, kdy bylo jasné, že ze tří moravských skupin sestoupí jediný celek. Na nás, ale také na jiných týmech jsem viděl, že neměli moc o co hrát, protože záchranu měli dlouho dopředu jistou.

RICHARD ZEMAN
FK Maraton Pelhřimov
Ačkoliv se divize rozšířila, souhlasím s tím, že se spíše zkvalitnila. Myslím, že nové mančafty, které do skupiny D vstoupí, ji rozhodně nesníží. Určitě nebude k vidění horší ročník, než byl ten minulý.

Tím, že se loni takřka nesestupovalo, skoro o nic se nehrálo. Ani Bystřice nakonec nemusela spadnout. Tím byla divize trošku degradovaná. Nyní očekávám, že další ročník bude mnohem více vyrovnaný, se spoustou celků z Vysočiny budou zápasy hodně vyšponované. Na jihu Moravy zase bude tradičně vyšší kvalita.

LUKÁŠ ADAMEC
Slavoj Polná
Divize je dnes takový hodně vylepšený krajský přebor Vysočiny. Tím samozřejmě nechci snižovat její kvalitu. Ta bude určitě hodně vysoká, ale všichni se na prestižní zápasy těšíme.

Za klidný střed tabulky bychom byli rádi, ale asi to bude hlavně boj o záchranu. Uvidíme, jak budeme vypadat a jak se nám podaří posílit, ale počítáme s tím.

Názory trenérů dalších sedmi fotbalových klubů z Vysočiny v soutěži na kvalitu moravskoslezské divize D v nadcházející sezoně přinese Deník v následujících dnech.