Bylo to derby jako řemen. Až v předposledním podzimním kole letošního ročníku Moravskoslezské fotbalové ligy došlo na vzájemný souboj fotbalistů Nového Města na Moravě a Velkého Meziříčí. Úspěšnější byl v sobotu prvně jmenovaný celek, Vrchovina zvítězila 3:2.

Hráči Nového Města, vědomi si toho, že na vlastním stadionu na podzim ještě nezvítězili, vstoupili do utkání hodně aktivně. Výsledkem jejich aktivity byla vedoucí branka, kterou vstřelil ze závaru po rohovém kopu záložník Duda – 1:0.

„První gól výrazně určil ráz zápasu. Přišlo mi, že domácí fotbalisté si toho byli vědomi, začátek zápasu vyzněl spíše pro ně,“ uznal trenér Velkého Meziříčí Jan Šimáček.

Fotbalové utkání mezi FC Vysočina Jihlava a MFK Vyškov.
Gól ze hry je asi lepší, smál se po neproměněné penaltě útočník Vysočiny Vedral

Ještě hůř mohlo být s celkem z města pod nejvyšším dálničním mostem v republice necelou čtvrthodinu před půlí. Samostatný únik Matulky ovšem bravurně vyřešil gólman Kolář.

O chvíli později přišlo velké vzrušení na druhé straně. Gólmanem Šmídou vyražený balon chtěl do branky vrátit útočník Malata, po střetu s obráncem Vrchoviny ovšem upadl. Hráči i celá lavička hostů se vehementně dožadovali odpískání pokutového kopu, píšťalka sudího však zůstala němá.

Druhá branka zápasu padla krátce po hodině hry. Po levé straně upláchl obraně hostů agilní Matulka a tentokrát už si při zakončení na zadní tyč dal záležet – 2:0.

Lavička Velkého Meziříčí zareagovala přesunem Dolejše z pravé strany zálohy na levou a hosté tím najednou získali převahu. Puža ještě v dobré příležitosti trefil jen gólmana domácích, ale pět minut před koncem už zahřmělo.

Jihlavští fotbalisté (ve žlutém) se ve čtrnáctém kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY utkali na domácím hřišti s Vyškovem.
Vysočina ukončila gólový půst, zato Vyškov vyšel naprázdno po třech měsících

Střídající Mezlík prošel s balonem na noze klubkem hráčů, předal jej Dolejšovi, který prudkou ranou na zadní tyč vykřesal jiskřičku naděje pro hostující celek – 2:1.

Ten pokračoval v tlaku, kdy si pomáhal řadou standardních situací. Po jedné z nich, konkrétně rohovém kopu, ovšem hráči Velkého Meziříčí totálně zaspali při odraženém balonu a útočník Duba najednou běžel od poloviny hřiště úplně sám na svatyni hostů. A prokázal, že střelecký instinkt ani přes zdravotní problémy neztratil. Po levé ruce brankáře Meziříčí zkušeně zakončil.

Kdo z domácích fanoušků si v tu chvíli myslel, že je o třech bodech rozhodnuto, ten se hluboce mýlil. Prakticky po rozehrávce totiž vznikl závar ve velkém čtverci Nového Města a Plichta minutu před koncem opět snížil na rozdíl jediné branky – 3:2.

Petr Vampola (v černém dresu vlevo), mistr světa z roku 2010, oblékl dres mateřského Žďáru nad Sázavou po bezmála čtvrtstoletí.
Plameny si ve středu vypomohly světovým šampionem Vampolou. A vyplatilo se

Jelikož sudí nastavoval k řádné hrací době ještě čtyři minuty, bylo zaděláno na drama. Hosté, celkem pochopitelně, maximálně zjednodušili hru a posílali do pokutového území Vrchoviny jeden centrovaný balon za druhým. K přímému ohrožení branky se už ale nedostali, všechny tři body tak tentokráte zůstaly doma.

V domácím táboře samozřejmě panovala po závěrečném hvizdu velká euforie. „Chtěl bych všem klukům poděkovat a pochválit je za dnešní výkon. Sice jsme si to v závěru zbytečně zkomplikovali, ale za tři body jsme moc a moc rádi,“ střízlivě hodnotil výhru kouč Nového Města Pavel Procházka.

„Hráči Vrchoviny využili našich chyb, potrestali nás za ně, tím pádem si vítězství také zasloužili,“ vyjádřil se k sobotnímu derby lodivod Meziříčí Šimáček.

NOVÉ MĚSTO – VELKÉ MEZIŘÍČÍ 3:2
Góly: 25. Duda, 61. Matulka, 88. Duba – 85. Dolejš, 89. Plichta. Rozhodčí: Kotala. ŽK: 4:1. Diváci: 360. Poločas: 1:0. Nové Město na Moravě: Šmída – Černý, Vícha, Hekerle (82. Trojánek), Smetana – Matulka (82. Chloupek), Duda, Michal (65. Holman), Vacek (59. Partl), Svoboda – Duba. Velké Meziříčí: Kolář – Puža, Komínek, Mucha, Vašíček (65. Vošmera) - Dolejš, Urbánek, Demeter, Bouček – Plichta, Malata (71. Mezlík).