Špatné bydlení je lepší než žádné, řeknete si. Spousta z nás má díky ekonomické krizi pěkně hluboko do kapsy, ovšem bydlet třeba s rodiči v jednom malém bytě, to už se dnes vůbec nenosí. Na hypotéku a koupi vlastního bytu či domu v této době dosáhne málokdo, a tak se obrovsky zvýšil zájem o nájemní bydlení – čím levnější, tím lepší. Ale pozor, co je levné, může být současně taky dost nezdravé.

Astma, otravy i zranění

Jak uvádí web National Library of Medicine, špatné podmínky bydlení jsou spojeny s množstvím zdravotních problémů, včetně infekcí dýchacích cest, astmatu, otravy olovem, zranění a mají vliv i na duševní zdraví.


Nahrává se anketa ...

V České republice to máme jiné, ale i tak jsou zajímavé americké statistiky. Každý rok se ve Spojených státech v domácnosti a v jejím okolí stane 13,5 milionu zranění a dva miliony lidí navštíví pohotovost kvůli astmatu. Jeden milion malých dětí ve Spojených státech má hladiny olova v krvi dostatečně vysoké, aby to nepříznivě ovlivnilo jejich inteligenci, chování a vývoj.

Nedostatečné zateplení, netěsnící okna

I v Česku se teď ale začalo bydlet hůře než dřív. Situace nahrává majitelům nemovitostí, kteří si z mnoha zájemců mohou vybírat, a zároveň nabízet prostory, o které by jindy nebyl zájem. Suterénní byty, ateliéry nebo ubytovny lákají nízkou cenou, kterou ovšem vyvažuje nižší komfort bydlení a možná zdravotní rizika.

„Mezi nejčastější problémy levného bydlení patří nekvalitní vytápění, špatné zateplení domu nebo problematická okna. Nájemníci nemohou byt řádně vytopit, čímž se zvyšuje riziko vzniku plísní,“ vyjmenovává časté problémy Lucie Starovičová ze společnosti Bezrealitky.

„Problémy mohou působit i staré instalace vodovodních trubek. Nejen kvůli vyšší pravděpodobnosti havárie, ale také vzhledem k horší kvalitě vody a hygienickým podmínkám.“

Špatná stavba si říká o plísně

Nejčastějším problémem levného bydlení jsou plísně. Podle průzkumu vědců se počet lidí žijících ve vlhkých bytech v Evropské unii, včetně Islandu, Norska a Švýcarska, pohybuje kolem 84 milionů, uvádí web Institutu zdravého bydlení. Příčinou plísní je vlhkost způsobená nedostatkem větrání a problémy v konstrukci stavby.

Plísně jsou mikroskopické houby, které dokáží přežívat dlouhodobě i v extrémních podmínkách při teplotách od -80 °C do +90 °C a odolávají i agresivním chemickým prostředkům – po několika aplikacích se totiž proti nim stávají imunní.

S chlorovými postřiky tedy na plísně nevyzrajete, takže si dům a byt před pronajmutím dobře prohlédněte. „Při výběru bytu dbejte na to, aby byl dům zateplený a měl kvalitní izolaci. Po nastěhování pak hlídejte kritická místa – podlaha a rohy místnosti musí dýchat a neměly by být zastavěné nábytkem či koberci. V místnosti pak udržujte vlhkost maximálně na 60 %,“ upozorňuje Lucie Starovičová.

Dalším zdravotním rizikem je nedostatek denního světla – možná se tato nevýhoda nemusí na první pohled zdát jako faktor negativně ovlivňující naše zdraví, opak je ale pravdou. Jak uvádí časopis Světlo, denní světlo a sluneční záření mají významné antibakteriální účinky a ovlivňují náš metabolismus i psychické zdraví.

Přirozené denní světlo ovlivňuje vnitřní biologické hodiny člověka a udržuje cirkadiánní rytmy lidského těla. Jeho nedostatek může způsobovat poruchy spánku, zvýšit hladinu stresu, podporovat obezitu a únavu. 

Ve sklepě je prostě tma

Požadavek na dostatek denního světla v bytě je ukotven i ve vyhlášce o technických požadavcích stavby. „Požadavky na denní osvětlení a proslunění bytů nejsou nic nového. Vznikly na základě výzkumů jako výsledek hodnocení zdravotního rizika a zmiňovány jsou už v Athénské chartě o moderním urbanismu v roce 1926. V článku 26 této charty je požadováno stanovení minimální doby oslunění pro každý byt,“ potvrzuje Lucie Starovičová.

Tyto předpisy samozřejmě velká většina budov splňuje. Výjimky nebo nižší limity mají ale prostory, které nejsou kolaudovány jako obytné a v kterých v krizi a kvůli levnému nájmu lidé přesto často bydlí.

Úklid před pronájmem? Kdepak!

Naprostým standardem u nájemního bydlení je vymalování bytu, důkladný úklid před novým nájemníkem a pokud je byt vybavený, pak i vyčištění nábytku. Netýká se to ale levného bydlení jako třeba ubytoven. Setkat se můžete s roztoči i bakteriemi, které by běžně díky malování a úklidu uhynuly, zde ale mohou být zdrojem kožních problémů, vyrážek, ekzémů či nejrůznějších alergií.

Pro roztoče prachového jsou ideální podmínky při teplotě 25 °C a vlhkosti vzduchu 75 %, uvádí Národní zdravotnický informační portál. Vysoká vlhkost vzduchu je pro ně důležitá, protože vodu přijímají celým povrchem těla.

Roztoči si užívají vlhko

Rovněž se jim dobře daří ve tmavých místnostech nebo zákoutích. Roztoči se vyskytují v čalouněném nábytku, záclonách, kobercích a plyšových hračkách. Největší zásobárnou roztočů je ložnice, kde se vyskytuje až 80 % těchto mikroorganismů.

S alergiemi se pojí ještě další důležitá věc – pokud máte alergii na zvířecí srst, zjistěte, zda v bytě před vámi nechovali nájemci domácí mazlíčky. I mikroskopické části chlupů v podlaze či nábytku mohou způsobit nepříjemnosti.

Pokud si tedy pronajímáte levný byt s vybavením, určitě snižte vlhkost v bytě pod 50 %, snažte se do bytu přivést co nejvíce slunečního světla.

Čalouněný nábytek důkladně vyčistěte nebo se ho úplně zbavte. Běžné množství roztočů lidskému organismu nevadí, větší množství ale může vyvolat nebo zhoršit astma či alergie na roztoče, které se pak projevují zarudnutím očí, ucpaným nosem, kýcháním a záchvaty dušnosti.

Nejlevnější může být nejméně zdravé

Ačkoliv ceny bydlení poslední dobou šplhaly vzhůru, neměly by být peníze při výběru bytu jediným rozhodujícím faktorem. Důležité jsou i kvalita podlah, topení a hygienické podmínky.

„Inzeráty slibující levné bydlení jsou buď falešnými nabídkami, nebo skrývají nějaké ‚ale‘. Pokud najdete inzerát na garsonku v Praze za 8 tisíc, když se cena běžně pohybuje kolem 15 tisíc, už by to ve vás mělo vyvolat otazníky. Na malém městě ale taková cena může být adekvátní,“ upozorňuje Lucie Starovičová. Než se tedy pustíte do hledání, projděte si aktuální nabídku i články o cenách nemovitostí v daném regionu. Nejlevnější nabídka totiž může být tou nejhorší pro vaše zdraví.