Jak vyčistit lahev bez kartáče:

Zdroj: Youtube

Špinavá lahev, nebo třeba váza, která má tak úzké hrdlo nebo je hodně vysoká, že ji nemůžete vymýt ani kartáčem na lahve, potřebuje jiný způsob mytí. Postup je přitom jednoduchý a nepotřebujete k tomu žádné speciální a drahé chemikálie. Vystačíte si s tím, co máte doma. A stěny i dno lahve budou opravdu čisté.  Zbavíte se tak i nežádoucího zabarvení lahve od čaje nebo kávy.

Pomocník rýže

Tím hlavním pomocníkem pro vás bude obyčejná nevařená rýže. Její zrnka jsou hrubá a tvrdá, takže nahradí funkci kartáče a mechanicky zatočí se špínou uvnitř lahve.

Skleněná dvířka skříněk, na kterých ulpívají otisky prstů a prach, je třeba pravidelně čistit
Na co lidé zapomínají při úklidu kuchyně? Nedejte šanci bakteriím

Potřebovat budete také trychtýř, saponát, horkou vodu a sítko. Samotný postup je, jak na svém webu doporučuje majitelka kreativního studia Jennifer Rizzo, jednoduchý.

Postup, jak vyčistit lahev bez kartáče:

 • Do lahve nasypejte s pomocí trychtýře asi třetinu hrnku rýže.
 • Přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí.
 • Zalijte horkou vodou - jen tak, aby byla rýže potopená a směs se spojila. Rýže by ale neměla ve vodě volně plavat. Směs musí utvořit něco jako plovoucí kartáček.
 • Lahev uzavřete a důkladně protřepávejte, dokud se špína neuvolní.
 • Obsah lahve vylijte přes sítko, abyste si neucpali odpad.
 • Použitou rýži vyhoďte.
 • Lahev vypláchněte teplou vodou.

Nahrává se anketa ...

Soda a ocet

Jiný způsob, jak čistit lahve s úzkým hrdlem, nabízí web One good thing s tipy na údržbu domácnosti. V hlavní roli jsou opět věci, které doma jistě máte – jedlá soda a ocet.

Postup na čištění lahve s pomocí sody:

 • Do láhve dejte stejné množství bílého octa a teplé vody, abyste ji naplnili zhruba do poloviny.
 • Pomocí trychtýře přidejte pár lžic jedlé sody.
 • Jemně protřepejte a nechte sodu a ocet šumět.
 • Pokud je vnitřek lahve stále trochu špinavý, přidejte hrst syrové rýže nebo hrubozrnné soli a pořádně protřepejte.
 • Obsah vylijte (v případě rýže přes sítko) a lahev vypláchněte teplou vodou.

Další tipy

Dalším způsobem, který můžete na čištění lahví použít, je nasypat asi 1/4 šálku hrubé soli do láhve, kterou chcete vyčistit. Místo rýže je zase možné na mechanické vyčištění lahve využít nadrcené skořápky z vajíčka uvařeného natvrdo.

Zmrzlé kapky zkondenzované vodní páry na oknech jsou běžným fyzikálním jevem, klesne-li teplota vzduchu pod teplotu rosného bodu
Rosí se vám okna? Naše babičky na to znaly skvělý trik. Zkuste ho

S fíglem našich babiček, přišel iReceptář. „Skvělým pomocníkem jsou syrové bramborové slupky. Proto je nevyhazujte a využijte je k dokonalému vyčištění váz a nádob s úzkým hrdlem. Vložte je do dané nádoby, zalijte teplou vodou a protřepejte,“ nabízí další z vyzkoušených postupů iReceptář.

Zbavte se pachů

Sklo neabsorbuje pachy jako jiné materiály, ale některé tekutiny, jako je víno a ocet, mohou být cítit. Jak radí Jennifer Rizzo, stačí dát do lahve pár lžic jedlé sody s trochou teplé vody, protřepat a nechat přes noc. Ráno stačí lahev důkladně vypláchnout a je po zápachu.

Tenhle strom se jmenuje Red flowers of Bottle Brush tree (neboli kartáč na láhve) a roste na Tenerife: