Jsme nedaleko Přimdy v místech, kde ještě do roku 1925 vyráběla sklárna tabulové sklo a zanikla jako poslední na Tachovsku. Tovární provoz utichl před bezmála sto lety, následně v dalších desetiletích budovy zmizely včetně továrního komína.

Dnes zde jsou už jen zbytky zdí zarostlých křovím, na některých dokázaly dokonce vyrůst i mohutné stromy. Dole v podzemí se ale ukrývá síť různých chodbiček, kanálů a také takzvané plíce sklárny. Postupně to vše odhaluje a odkývá nadšenec a badatel Josef Rídl, který Frauenthálu věnuje veškerý svůj volný čas.

Martina Sáblíková v síni slávy ve Velkých Pavlovicích
Sáblíková dostala v Pavlovicích síň slávy. Jsem milovník vína, říká rekordmanka

Před dvěma lety našel základ pece s šesti pánvemi a pod ní prostor zvaný plíce sklárny. Nad pecí postavil s dobrovolníky a za přispění Kolowratových lesů altán s informačními tabulemi. V minulých dnech objevil další podzemní kanál, který, jak sám říká, mohl sloužit k přívodu horkého vzduchu do pece.

Z míst bývalé sklárny. Další objevené prostory a s nimi i otazníky, kam kanály vedou.Z míst bývalé sklárny. Další objevené prostory a s nimi i otazníky, kam kanály vedouZdroj: Deník/Antonín Hříbal

„Teď je nejdůležitější najít kam vede a zda do komínu, který támhle stál,“ ukazuje směrem od pece. „Komín byl kdysi z bezpečnostních důvodů odstřelen, všude je spousty suti, a to komplikuje práce,“ dodává. „Chtěl jsem chodbu prozkoumat celou pomocí velkých modelů terénních aut na dálkové ovládání, kde by byly přidělány kamery a světla. Jenže tím, jak je chodba do zatáčky a poměrně malá, tak se ztrácí signál a auta nemohou dojet až na konec,“ poukazuje s tím, že ale něco se přeci jen povedlo.

„Máme nějaké fotky i videa a zaměřené to je taky, tak teď jen najít ten sopouch, kudy vývod kanálu ústil do komínu.“

Nerozluštěná záhada 

Po sto letech je to práce složitá a namáhavá. Původní sklárna byla totiž přestavěna na ocelárnu a poté opět na sklárnu. Tehdejší přestavby, téměř žádné dochované dokumenty, a dnešní ruiny ztěžují práce na odhalování tajemství sklárny. „Je to přeci jen sto let,“ zasnil se badatel a kronikář Přimdy Rídl.

„Chci pochopit, jak zde fungovala sklářská pec, kudy vedly podzemní kanály a proč zrovna takto, a hlavně kam ústily. Práce tu je ještě hodně…“

Upouštění přehradní nádrže Orlík odkrylo i několik původních a zachovalých staveb na Českobudějovicku.
Orlík bez vody. Pokles hladiny odhalil i skalní útvary a bývalý jez

Labyrint chodeb a kanálů zůstává zatím nerozluštěný. Část sloužila zřejmě k přívodu vody, ale hlavně k dodávce horkého vzduchu a kychtového plynu. Ten dokázal pánve v peci rozpálit tak, že se dalo tavit sklo. Tajemství zaniklé sklárny se Josef Rídl snaží rozluštit už od roku 1973. Hlavní objevy jsou ale dílem posledních dvou let.

Veškeré práce jsou v souladu s majitelem pozemku Kolowratovy lesy se sídlem v Dianě.