„S psími výkaly je to tady hrozné. Jsou snad všude, na chodnících i na náměstí,“ rozčilovala se Marie Bínová. Na stejný problém si stěžoval i Zdeněk Beran. „Uvítal bych, kdyby se město staralo více o pořádek,“ připomněl. Starostka Počátek Marie Hrnčířová ale tvrdí, že o úklid se město stará dobře.

„Úklid ve městě zajišťujeme. Spolupracujeme s úřadem práce, a ten nám posílá klienty na veřejné práce,“ ohradila se starostka. „Je vizitkou každého majitele psa, že po svém miláčkovi neuklidí,“ doplnila.

Ve městě je rozmístěno několik košů s pytlíky. Majitelé psů je dostávají i při placení poplatků za psa. „Ano, koše s pytlíky tady jsou, ale než aby je někdo využil, radši hromádku po svém psovi přehlédne,“ mávla rukou Eliška Fojtová z Počátek.

Vysoké poplatky

Za psa v nájemním bytě v Počátkách zaplatí jeho majitel 1500 korun ročně. To je o tisíc korun více než v sousední Žirovnici. Za čtyřnohého hlídače v rodinném domě si radnice účtuje čtyři sta. Ve stejném případě by v Kamenici nad Lipou majitel odvedl stovky dvě.

Skutečnost, že Počátečtí platí jedny z nejvyšších poplatků v okrese, a i přesto je na chodnících po psech nepořádek, je zaráží. „Výši poplatků za psy plyne z rozhodnutí rady,“ konstatovala starostka Marie Hrnčířová.

Vyčlenit pracovníka specielně na úklid po psích miláčcích město nehodlá. „Myslím, že pracovníků na úklid tady máme dost. Nepřála bych si, abychom tady měli člověka vyčleněného jen na sběr psích exkrementů,“ uzavřela Hrnčířová.