Nádherný, ručně vyřezávaný dřevěný betlém Václava Bezděkovského staršího jsem měl možnost zhlédnout při jeho instalaci ještě před těmito Vánocemi. Umělecký řezbář a restaurátor Václav Bezděkovský vždy v období adventu jednotlivé figurky rozbalí a pečlivě nainstaluje na své místo, tak aby jej mohli navštívit přátelé, školky a další, kteří se vždy těší na nově vyřezané a přidané figurky. Po novém roce betlém opět zabalí a věnuje se jiným činnostem ve své dílně.

Náměstí v Horní Cerekvi patřilo čertům i andělům.
Na náměstí v Cerekvi úřadovali čerti i andělé. Byli jste tam taky?

S vyřezáváním prvních figurek z lipového dřeva začal zhruba v roce 2009. Každý rok se nechává inspirovat životem či návštěvník, a rozhodne se o tom, které známé postavy ze Žirovnice tentokrát vytvoří. V současné době má toto dřevěné mini město již 230 figurek. Dle jeho vlastních slov se postupně styl vyřezávání figurek vyvíjí, nyní obsahuje více jemných detailů, podle kterých se dá lépe poznat, o koho se jedná.

Dle slov autora se jedná například o postavy, jako jsou fotograf Miloš Konáš, zedník Pepa Bouchal, hráčka na citeru Pavlína Cabadajová (nyní Pechková), včelař František Pokorný, řezník Božík Paďourek, Jiří „Kaštan“ Ježek, Ivan Ježek, Pepík Fila, či dámy Pokorová, Kejvalová, Liptáková. Doufám, že se budu moci na betlém podívat i v dalším roce a zjistit, která nová zajímavá postava z našeho města se zde objeví.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce