Jen co jsme přijel, zašel jsem jako obyčejně na Václavák. A bylo tam pod koněm jako obvykle: na lavičce pospával nějaký bezdomovec, strážníci o kus dá stavěli auto nějakých cizinců, asi nějaká pokuta.

Raději jsem šel do metra a svezl se na Smíchov. Měl jsem namířeno na Malvazinky, na hřbitov, kde odpočívá Mistr Karel Gott. Jeho hrob jsem našel, ale někde poblíž tam leží jeho kamarád Rudolf Rokl a taky třeba Eman Fiala a další osobnosti, ty jsem ale tentokrát nenašel.

Když už jsem byl na Smíchově zašel jsem se podívat do Resslovy ulice, kde je kostel sv. Cyrila a Metoděje. V něm se v červenci  1942 ukrývali českoslovenští parašutisté a v jeho kryptě svedli svůj poslední boj. Neumím si ani představit, co 18. července 1942 museli prožívat a návštěva památníku v kryptě byla pro mě obrovský zážitek.

Pak jsem si dal pivko v restauraci naproti a vydal se do Holešovic na Výstaviště, podívat se na výstavu o kosmonautice, kterou jsem si minule už nestihl prohlédnout. Za vstupné tam člověk zaplatí 300 korun, se slevou o padesátku míň. Reklamy jsou na ni všude, ale když jsem tam před polednem přišel, byli tam asi čtyři lidé. Výstava mě moc nebrala ale jsem rád,že jsem to viděl ty ruské lunochody alias lenochody,americké marsochody či Apollo i tu velkou "kuchyň"orbitální stanici MIR a všechny astronauty od Gagarina ,Amstronga i Rezka, pro fanoušky kosmounatiky jistě zajímavá podívaná.

ZDENĚK GAJDŮŠEK