Letěli jsme v sobotu 13. května z pražského letiště. Vytoužená chvíle, plná napětí a očekávání byla najednou tu. Trochu strach, zvědavost, nadšení. Rozloučit se s rodiči a odletět.

Naše skupina složená z trojice deváťáků, sedmáků a čtveřice páťáků byla na cestu připravena. Již předem měli žáci nastudováno, věděli, kam se vydat, jaké památky chtějí vidět a navštívit. Jejich půlroční práce se navíc zúročila. Prezentace, tvorba plakátů, plánování výletů, to vše nám cestování po Maltě ušetřilo čas. Navíc v tomto projektu pro nás byla stěžejní práce s mapou - tištěnou i digitální - a samotná orientace v cizí zemi. Koupili jsme si sedmidenní permici na veřejnou dopravu a mohli jsme cestovat napříč celým ostrovem. Už se jen naučit hledat různé spoje.

Dřevu se Zdeněk Zadražil věnuje od dětství. Vystavuje na zámku v Žirovnici.
Hudebník vystavuje na žirovnickém zámku dřevěné výrobky. Podívejte se

Každý den byl předem naplánován. V neděli nás Eliška, Denča a Tobiáš z 9. třídy zavezli do městečka Mdiny a na Dingli Cliffs, kde jsme sice trochu zmokli, ale výhledy byly úžasné. V pondělí nás čekal první den v Newark school! Paní ředitelka nás velmi vlídně přivítala a seznámila nás se svou školou, jejím systémem a pravidly. Pak už děti mohly do svých tříd. Následovalo seznamování, pozorování výuky a vzájemná komunikace. Naši žáci si nechali poradit, kam na Maltu vyrazit a čemu se vyhnout. Své mapy měli připravené. Během celého týdne pak svůj čas strávili v různých předmětech. Nechyběla angličtina, informační technologie, společenské vědy, nebo výtvarná výchova. Smyslem celého výjezdu bylo, aby se děti lépe poznaly, odhodily ostych a zjistily jazykovou úroveň svou i svých nových přátel. Aby naši studenti měli možnost porovnat různé metody výuky, zda místní škola využívá digitální nástroje a jak to vlastně mají s používáním map.

Děti společně se zdravotníky simulovaly lékařskou prohlídku.
Děti už se návštěvy nemocnice nebojí. Simulovaly se zdravotníky prohlídku

Celý týden nám dělal společnost náš ručně vyrobený maskot Eduard, který se s námi po vyučování podíval i na další zajímavé výlety. V pondělí procházka po Valletě, kterou zorganizovali a vedli Šíma a Honzík. V úterý procházka po Tarxien s Ondrou a Kájou v čele. Ve středu výjezd do rybářské vesničky Marsaxlokk, vyjížďka na člunu, návštěva Ghar Dalam Cave a Pretty Bay tentokrát s Adamem, Rózou a Bárou. Ve čtvrtek s Bárou a Adamem do St. Paul´s Bay a Malta National Museum a v pátek opět s deváťáky na ostrov Gozo. Wow, tolik historických památek, přírodních krás a modrého moře kolem nás za tak krátký čas. Tak to se povedlo!

Během soboty jsme už jen nakoupili poslední suvenýry, rozloučili se s mořem a hurá domů s krásnými a nezapomenutelnými zážitky.

Tisková zpráva ZŠ Želiv
Projekt: Jsme Evropané - společná historie i budoucnost, Erasmus+