Víkend v tomto krásném městě zahajuji prohlídkou rozsáhlého renesančního zámku. Opravdová nádhera! Je spjat se jmény posledních Rožmberků - Viléma a Petra Voka. My jsme byli na prohlídce trasy A - renesančních pokojů Rožmberků. Můžu vřele doporučit. Není dlouhá, provede vás přízemím zámku, kde je přípravna pokrmů (bílá kuchyně), jídelna, knihovna Petra Voka, jeho Kunstkabinet (nejrůznější sběratelské předměty z cest a kuriozity), pokoje fraucimoru, honosný erbovní sál nebo alchymistické laboratoře Johna Dee a Edwarda Kellyho. V interiéru se bohužel nesmí fotit. Dál se můžete vydat na prohlídku trasy B - novější Schwarzenberská apartmá v prvním patře, konírnu a psí kuchyni, kasematy, v podzemí expozici vodníků a různé výstavy. Vše tu kvete, zámek obklopuje rozsáhlý park.

Na třeboňském náměstí hned vedle radniční věže najdete super expozici Třeboň v marcipánu. Byly jsme s mamkou z expozice unešené. Ze sladké hmoty jsou vymodelované celé velké scény do všech maličkých detailů. Najdete tu vše, co toto město symbolizuje. Výlov rybníka, lázeňské procedury včetně rašelinových koupelí, alchymistické dílny, nechybí Schwarzenberská hrobka, kostel svatého Jiljí s Třeboňskou Madonou, Divadlo J.K Tyla, náměstí, dámy v renesančních šatech, středověká krčma, tržiště a mnoho dalšího. Pro děti je tu i marcipánová dílnička, v přízemí pak čokolaterie s velkým výběrem pralinek, dortíků a samozřejmě i marcipánových dobrot.

Místem, kam jsem se moc těšila, byla novogotická Schwarzenberská hrobka. Vždy se mi velmi líbila na fotkách výletníků na internetu. Tak konečně jsem ji viděla i osobně. Nečekala jsem, jak je obrovská. Prohlídka s průvodcem trvá třicet minut a sestává ze dvou částí - kaple a pak samotné podzemní krypty, úchvatného sloupového prostoru, kde je celkem šestadvacet rakví s ostatky. Během prohlídky se dozvíte i spoustu zajímavostí o lidech zde pochovaných. Kolem hrobky krásný anglický park.

Co dalšího podniknout? Můžete si také udělat procházku nebo vyjížďku kolem rybníku Svět. Můžete si dopřát i okružní plavbu lodí Petr Vok. Kdo zažil plavby třeba na Hluboké, Lednici nebo Vranově, bude asi zklamaný. Je to sice příjemné, ale z vodní hladiny toho moc k vidění není.

Třeboň je nádherné město. Několik různých bran do města, hradby a celé historické jádro. Nezaměřte se jen na zámek a hlavní náměstí, projděte si i boční uličky. Renesanční domy a romantická zákoutí potkáte doslova na každém kroku. Prohlédnout si můžete například i nově opravenou zámeckou lékárnu nebo Dům Štěpánka Netolického. Doporučuji i zdolání staré radniční věže, odkud je krásný pohled na město.

Holka na vandru