Kameny se valí do Pelhřimova! Ano, opravdu je to tak. Ke každé zakoupené vstupence si v Muzeu rekordů můžete nyní zdarma vybrat jeden kamínek zdobený ubrouskovou technikou. Jedná se o součást největší sbírky těchto kamínků, která čítá více než 43 500 kusů. Vytvořila ji Miroslava Suchardová a s jejím laskavým svolením je nyní můžeme pro radost rozdávat návštěvníkům Muzea rekordů.

Hned venku u muzea vás nadchne obří mamut, který natrvalo zakotvil v Pelhřimově. Jaroslav Šefl sochu upletl z březového proutí, která v kohoutku dosahuje výšky tři sta padesát centimetrů a váží více než pět set kilogramů. Socha má železnou kostru, postava je vytvarovaná z proutí a vázacího drátu a její výroba zabrala několik měsíců perné práce. Díky dokonale vytvořené konstrukci se nám mamuta podařilo dopravit až na zahradu expozice Zlaté české ručičky. Přijeďte se s ním vyfotografovat.

Muzeum rekordů toho má v nabídce hodně. A je těžké vybrat to nej. Ale věděli jste, že má také největší srdce? Je dvě stě tři centimetry vysoké a ze čtrnácti klubek příze ho uháčkovala herečka z Babovřesk Jarmila Bursová. V rámci festivalu Pelhřimov - město rekordů nám ho poté spolu s režisérem Zdeňkem Troškou předala do expozice.

Opravdovým unikátem je pak motorka z dvaadvaceti druhů dřeva. Jedná se o legendární Jawu 250, lidově zvanou „Pérák“. Postaral se o ni truhlář Pavel Svoboda. Model byl vyroben v měřítku 1:1. Váží pětačtyřicet kilogramů a má rozměry shodné s originálem: délka dva tisíce milimetrů, šířka šest set devadesát pět milimetrů, výška devět set šedesát pět milimetrů, rozvor jeden tisíc dvě stě devadesát sedm milimetrů. Práce na něm zabrala asi dva roky - dva tisíce sedmdesát sedm hodin čistého času.

Coby materiál využil dvacet dva druhů dřev: bambus, borovice, břízu, buk (včetně buku pařeného), dub americký, dub evropský, habr, hrušku, jasan, javor, jedli, jilm, lípu, mahagon, modřín, olši, ořech, smrk, švestku, topol, třešeň a vrbu. Je to naprostá bomba a člověk vůbec nechápe, jak se výroba mohla mistrovi podařit. Dovedete si představit, že máte vysoustružit třeba benzínovou nádrž včetně funkčního otočného kohoutku?

Do expozice Muzea rekordů přispěli svými výrobky i další zruční řemeslníci se zlatými českými ručičkami. Zaevidovali jsme miniaturní funkční děla a jedno z nich i trvale vystavujeme. František Garčic z Hodonína vyrobil z mosazi, plechu a dřeva šestatřicet centimetrů dlouhé dělo s lafetou. Délka hlavně je dvacet dva centimetrů, ráže dvanáct milimetrů. Bohužel jej již nestihl vyzkoušet, protože v lednu 2020 zemřel.

Mezi jeho poslední přání patřilo i předání děla do naší expozice. Rodinu Františka Garčice jsme přivítali v Pelhřimově v květnu 2020 a domluvili jsme se, že dědečkovo přání zkusíme dovést k úspěšnému závěru. Ve spolupráci se členy jihlavského Spolku přátel dělostřelby byly provedeny dva úspěšné testovací výstřely a byla tím prokázána funkčnost děla. Vybrali jsme pro vás několik zajímavostí, ale důvodů, proč navštívit naše muzeum, je bezpočet. Těšíme se na vás.

Josef Vaněk, Muzeum rekordů a kuriozit