První dvojice pedagogů se zúčastnila týdenního STEAM kurzu v Berlíně. Posunutí se z lekcí STEM k STEAM je originálním propojením vědy a umění a rozvíjí kreativitu na maximum, což obě naše paní učitelky obdivovaly. Zároveň zařazení návštěvy Židovského muzea jako ukázky STEAMU bylo pro ně velmi inspirující a intenzivní. Tento kurz oběma rozšířil obzory, přestože už se s něčím podobným dříve setkaly a měly vyzkoušené.

Samotné místo uspořádání kurzu v Berlíně nadmíru splnilo jejich očekávání multikulturního inspirujícího prostředí. Do Berlína vyjely se stereotypními představami o Německu a vrátily se nadšené a namotivované. Berlín je překvapil svou kreativitou, uměleckým duchem, srdečností lidí, klidem, mírným chaosem, mícháním kultur, zároveň i zpracováním moderních dějin, kterými je protkáno celé město – jsou to i naše české dějiny.

Setkání učitelů z různých koutů světa v Želivě. Návštěva Kutné Hory.
Bonusy programu Erasmus. Učitelé z různých koutů světa se setkali v Želivě

Další pětice pedagogů vyjela na desetidenní anglický jazykový kurz na slunný španělský ostrov Tenerife. Každý den s rodilou mluvčí z Walesu, Danni, zdokonalovali svou angličtinu, soutěžili, trénovali konverzaci v běžných situacích, poznávali nové metody výuky angličtiny, nebo navazovali kontakty s jinými kolegy z různých koutů Evropy – veselými Italy, sympatickou Francouzkou z Reunion nebo vtipnými kolegy z Polska, se kterými jsou ve spojení dodnes. Hlavně naši druháčci, kteří v rámci výuky anglického jazyka komunikují s polskými druháky, ať už anglicky, polsky či česky – všichni nadšeně.

Ve volných chvílích bylo třeba i prozkoumat památky a zajímavosti ostrova Tenerife – nechyběl výlet na velryby k útesům Los Gigantes, přírodní park Anaga nebo nejvyšší vrchol Španělska El Teide. Tenerife je krásné. Lidé byli vstřícní a usměvaví, místní obyvatelé byli náležitě hrdí na svůj domov. Naši učitelé se setkali i s cizinci, kteří tady svůj domov nalezli. Žili zde spokojeně a nadšeně vyprávěli, proč si Tenerife zamilovali.

Další cesta v rámci programu Erasmus zavedla žáky želivské školy do Portugalska.
Barcelos, Porto i Lisabon. Žáci ze Želiva poznávali krásy Portugalska

Poslední čtveřice učitelů se přihlásila na pětidenní anglický kurz na řeckém ostrově Korfu. Škola byla malá, ale útulná. Lektoři, kteří zde učili, byli milí, usměvaví a přátelští. I zde vládla velmi pozitivní energie, kterou sem vnášela během svých hodin lektorka angličtiny. Výuka neprobíhala jen ve škole, ale i v parku nebo v lázních, což může znít netradičně, ale zároveň ukazuje na život místních lidí, jejich způsob života a krásu ostrova. Kurz byl skvělý. Plnění různých úkolů, komunikace i výuka gramatiky, která byla srozumitelně a jednoduše vysvětlena. Nechyběly ani domácí úkoly.

Součástí kurzu byla celodenní prohlídka hlavního města – Korfu. Zde se naši setkali s dalšími kolegy, kteří navštěvovali stejnou školu, ale absolvovali jiné kurzy. Navštívili i staré město a pevnost. Při společném obědě byla příležitost nejen ochutnat tradiční jídla, ale také se lépe poznat a vzájemně komunikovat. A o tom všem jsou projekty Erasmus, za které jsme všichni velmi rádi. Děkujeme!

V Želivě si návštěvníci užili první Octoberfest.
První želivský Octoberfest. Návštěvníci pili klášterní speciály z tupláků