Móda je jako bezedný sud a když se naplní, otočí se vzhůru nohama a jde to zase od začátku… Na letošní zimu jsme pro vás připravili výstavu o oblékání ve 20. století, zejména v jeho druhé polovině. Tuto dobu si většina z nás pamatuje alespoň částečně, přesto je dobré si připomenout, jak moc se móda a kultura odívání za těch pár let změnily. Kromě oblečení a ukázek ručních prací uvidíte šicí stroje a další vybavení pro oděvní tvorbu, módní doplňky, reklamy, návody, časopisy.

V rámci komentované prohlídky se dozvíte víc nejen o módní tvorbě a trendech českého 20. století, povíme si něco víc i o jednotlivých modelech a exponátech, které pocházejí tady z Pelhřimovska.

Zároveň Vás prosíme o pomoc – pokud Vám ve skříních přebývají starší módní kousky zejména domácí výroby, kterými se chcete pochlubit (nebo nemáte to srdce je vyhodit jen tak), přineste je do muzea! Nezaručujeme, že vystavíme všechny, ale některé určitě! Sháníme oblečení dámské, pánské, dětské, panenkovské, doplňky, návody, fotky… Aby se dostalo na více sběratelů, budeme nejpěknější kousky postupně vystavovat a obměňovat jako Model týdne.

Děti si u nás mohou pohrát, nebo se zapojit do SWAPu oblečků pro panenky: pokud si potřebujete uklidit v pokojíčku, nebo vaše panenky musí obměnit šatník, neváhejte něco přinést nebo si něco zdarma odnést.

Výstavu je možné navštívit až do 19. února 2023.

Výstava vznikla za finanční podpory programu Podpora tradiční lidové kultury 2022 Ministerstva kultury ČR.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov