„Vlasy paní sládkové a tato kašna jsou ozdobou tohoto města,“ prohlásil Zdeněk Podskalský památnou větu z filmu Postřižiny. Pojeďte se podívat do Počátek, kde se natáčela jedna z nejslavnějších scén slavných Postřižin a kde před hotelem U Modré hvězdy kroužila na kole okouzlující Magda Vašáryová.

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko Vysočiny na rozhraní Čech a Moravy.

Náš výlet začneme na železniční stanici Počátky – Žirovnice, odkud se vydáme do tři a půl kilometru vzdálených Počátek.

Po cestě na náměstí míjíme rodný dům básníka Otokara Březiny. Městskou památkovou zónu zdobí kostel svatého Jana Křtitele na Palackého náměstí s přístupnou vyhlídkovou věží.

Mezi několika měšťanskými domy vyniká nově zrekonstruovaný hotel U Modré hvězdy, který se objevil ve filmech Návštěvníci, Jízda nebo Postřižiny. Dům na Palackého náměstí přestavěl do současné podoby v roce 1912 místní stavitel Ladislav Novotný podle návrhu architekta Antonína Hübschmanna. V počáteckém hotelu U Modré hvězdy fungovalo od roku 1926 také kino, byl zde taneční a hudební sál. Ve vrchních patrech hotelu bylo původně dvanáct apartmánů.

Z náměstí vedou do krajiny východně od Počátek naučné stezky K pramenům Počátek a Stezka Otokara Březiny. Po nich se vydáme necelé dva kilometry, u Smrčkova rybníka odbočíme vlevo a dostaneme se k malebnému Letohrádku svatý Vojtěch.

V Letohrádku můžeme ochutnat některý z pokrmů připravovaných podle receptů M.D.Retigové ve stylové prvorepublikové restauraci či si prodloužit svůj pobyt na Vysočině a využít ubytování v jednom z jedenácti stylových apartmánů inspirovaných dobou hvězd stříbrného plátna. Pokoje a apartmány nesou jména takových hvězd jako Nataša Gollová, Hugo Haas, Oldřich Nový či Věra Ferbasová. K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene svatého Vojtěcha, což připomíná restaurovaná socha stejnojmenného světce v přilehlém parku.

Příjemnou vycházkou za ostatními prameny Počátek dojdeme až do dva a půl kilometru vzdáleného Resortu svatá Kateřina. To je místo jako zrozené pro vaši relaxaci. Najdete tu také kamenný kruh druidů. Pro návrat do Počátek můžeme využít shuttle busu.

Více tipů na výlety najdete na www.vysocina.eu

Vysočina Tourism