Kompletní renovace vyšla téměř na milion korun. Z toho třetinu zajistila dotace Kraje Vysočina, 170 tisíc přidalo biskupství, sto tisíc vybrali věřící při sbírkách a dalších sto tisíc přispěla obec Veselá. Přidaly se i okolní obce Bělá a Dobrá Voda, obyvatelé Ctiboře, Janovic, Rohovky a Benátek a při sbírce „dům od domu“ přispěli i lidé, kteří do kostela nechodí. Všem dárcům poděkoval kromě místního kněze také veselský starosta František Peroutka.

Lidé najdou unikátní kousky přírody v centru Pelhřimova.
Rekordní kolekce dřevin. Téměř stovku exemplářů najdou lidé v centru města

Někteří návštěvníci kostela byli zpočátku trochu překvapeni, že barva oltáře se změnila ze světle hnědé na černou a zlatou. Jaroslav Benda ale vysvětlil, že právě tato kombinace byla při restaurování odhalena jako původní a v 17. století byla pro tehdejší barokní oltáře typická. Některé části oltáře a soch sv. Šebastiána a Rocha byly natolik napadeny houbou a hmyzem, že musely být nově vyřezány. Biskup Kročil při promluvě vyslovil přání, aby se před oltář chodily se svými radostmi a strastmi Bohu svěřovat další generace lidí.

Na závěr čekal přítomné slavnostní oběd, při kterém starosta Peroutka promítl historické fotky, včetně unikátních fotek požáru kostela po úderu bleskem 23. června 1974.

JAN MAZANEC

Čtvrtý ročník kampaně Do práce na kole v Pelhřimově.
Jája a Olaf ušli v Pelhřimově nejvíce kilometrů. Kdo chtěl, jezdil na kole