Noc vědců není v Humpolci novinkou, konat se zde bude již pošesté. Za ty roky se díky zdejším organizátorům ze Základní školy Hradská stala akce velmi populární. „Ta energie a popularizační dosah je opravdu motivující, právě proto jsme rádi, že letos nově přiložíme ruku k dílu i my,“ uvádí ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Vendula Marešová. To se k základní škole připojuje programem v místní knihovně a muzeu.

Svěcení nového hasičského auta v Červené Řečici.
FOTO: Nové auto a staré časy. Podívejte se na hasičskou slávu v Červené Řečici

Některé části programu budou přístupné po celou Noc vědců od sedmnácti do dvaadvaceti hodin, jiné probíhají pouze v omezený čas a na několik je třeba si své místo z kapacitních důvodů rezervovat. Patří mezi ně třeba přednáška spisovatele a záhadologa Arnošta Vašíčka v knihovně nebo komentované prohlídky národopisné a antropologické expozice muzea. Na Základní škole Hradská čekají na děti zábavná stanoviště s úkoly a experimenty ve verzi pro školáky i předškoláky.

Díky spolupráci s výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni si budou moct návštěvníci Noci vědců v Humpolci vyzkoušet práci s termokamerami vyrobenými na 3D tiskárně. Na workshopu FOKUS Vysočina věnovanému duševnímu zdraví si vyzkouší brýle pro virtuální realitu a okusí pocity člověka se schizofrenií. Kompletní program najdou návštěvníci na www.nocvedcu.cz/humpolec.

Ilustrační foto
Chladná rána na Vysočině: na některých místech bylo jen těsně nad nulou

Noc vědců se v pátek 6. října uskuteční na půdě 21 univerzit a více než 40 vědeckých institucí, science center nebo třeba hvězdáren a planetárií. Akce jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně.