„Mezinárodní den zdravého spánku je příležitostí k tomu, abychom si připomněli, že zdravý spánek je základem zdravého a kvalitního života. Nedostatek spánku může vést k celé řadě zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, obezity, cukrovky a duševních poruch," sdělila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Součástí péče o pacienty je v pneumologické ambulanci Nemocnice Pelhřimov screeningová metoda vedoucí k zjištění či vyloučení poruchy syndromu OSA (obstrukční spánkové apnoe). Při pozitivním výsledku vyšetření je pacient odeslán do spánkového centra k potvrzení a rozšíření diagnózy a zvážení příslušné terapie.

Silnice Okružní v Humpolci už opravy potřebuje.
Oprava za čtyřiadvacet milionů: na Okružní v Humpolci už brzy vyjedou frézy

„Screeningové vyšetření, které poskytujeme na našem pracovišti, spočívá v monitoraci dýchání během spánku v domácím prostředí a bez nutnosti hospitalizace. Vyšetřované osobě je na základě podepsané smlouvy o výpůjčce na dvě noci zapůjčena monitorovací jednotka, která se připevní na hrudník a po stanovenou dobu od automatické aktivace měří průtok vzduchu nosem, okysličení krve a zaznamenává chrápání,“ popsala průběh vyšetření Lucie Rejzková, lékařka pneumologie pelhřimovské nemocnice.

Screeningové vyšetření je pouze orientační. V případě podezření na spánkovou apnoi je pacientovi doporučeno plnohodnotné sonografické vyšetření ve spánkové laboratoři, které je zároveň nezbytnou podmínkou indikace přetlakové léčby.

Záchytná stanice v Jihlavě. Ilustrační foto.
Žena z Humpolce se opila s přáteli a pak ztropila ostudu. Řádila i před domem

„Nedílnou součástí vyšetření je pečlivá anamnéza, fyzikální vyšetření a v neposlední řadě odeslání pacienta k vyšetření na ORL. Tam se vyloučí mechanická příčina obstrukce dýchacích cest, která se v pečlivě vybraných případech dá řešit operačně,“ informovala lékařka Lucie Rejzková a dodala, že se jedná například o diagnózy - vybočená nosní přepážka, nosní polypy, hypertrofie krčních mandlí, kořene jazyka a jiné.

Mezi hlavní projevy syndromu OSA patří denní spavost spolu s dušením či lapáním po dechu během spánku, nárůst tělesné hmotnosti, ranní bolesti hlavy, noční močení, pokles libida a potence, deprese, poruchy koncentrace a paměti. Pacient s obstrukčním typem apnoe během spánku chrápe a vyvíjí dýchací úsilí, zatímco pacient s centrálním typem má často potíže s usnutím a během apnoe nevyvíjí dýchací úsilí.

Nemocnice Pelhřimov se zapojením se k Mezinárodnímu dni zdravého spánku snaží, aby si lidé v dnešním uspěchaném světě uvědomili význam správného spánku a dodržovali zásady spánkové hygieny.

„Mezi dobré spánkové návyky včetně pravidelného spánkového rozvrhu patří například to, aby se lidé před spaním nepřejídali, omezili duševní a fyzickou zátěž, vynechali konzumaci alkoholu, stejně tak sedativa, hypnotika a opiáty. A u již prokázané spánkové poruchy nespali na zádech,“ uzavřela Alexandra Knapová.