Muzeum rekordů a kuriozit, které je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě, nabízí na pět stovek trojrozměrných unikátů a několik atraktivních fotopointů zapsaných v České knize rekordů: Největšího plyšového medvídka KUKYho (4 m) i nejmenšího plyšáka (30 mm). Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž (váží půl metráku) i nejmenší nůž v České republice (3,7 mm) – dokonalou práci nožířského mistra P. Onteka. Milovníci pěnivého moku ocení fakt, že nejvyšší pivní lahev měří 208 cm a do největšího půllitru by se vešlo 70 piv! Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury prezidentů Miloše Zemana, Václava Klause i Václava Havla či klasické karikatury Mr. Beana, Jana Krause…

Na severovýchodním okraji obce Číhošť se nachází malý kamenný pomník s deskou, na níž je znázorněna mapa ČR a je zde vyznačen její geometrický střed.
Dva naprosté unikáty v jedné obci? Tím se může pochlubit Číhošť

Mezi devadeáti unikáty slepenými ze sirek se vyjímá kupříkladu největší obraz ze zápalek na světě (Cowboy), funkční housle ze sirek, ale vystaveny jsou i housle kamenné, na které na festivalu Pelhřimov – město rekordů koncertoval i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený…

Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - třicet tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.

Masarykovo náměstí v Pelhřimově.
Návštěvníci v Pelhřimově. Vydejte se po stopách filmových míst na Vysočině

A víte, kdo všechno z významných osobností byl uveden do Rekordmanské síně slávy? Věřili byste, že pivo teče i do kopce? Napadlo by vás, že někdo může mít vlasy dlouhé 213 cm nebo knír s rozpětím 123 cm? Uměli byste si představit, jak asi mohl vypadat největší dort, když vážil 1550 kg? Nebo rekordní pralinka, která měla přes tři čtvrtě metráku? Pokud alespoň v některých případech odpovídáte slůvkem NE, tak to jste v poslední době v Muzeu rekordů a kuriozit nebyli.

Ovšem Pelhřimov – to nejsou zdaleka jen rekordy. Osvěžit si zde můžete i znalost tradičních bytostí z klasických pověstí. Víte, kde je nejhojnější výskyt Hejkala a jakou barvu vlasů mají Mezulíni? Tušili byste, jak se liší Polednice od Klekánice a jakou mají obě dámy pracovní dobu? Navštívíte-li pelhřimovské podzemí, najdete odpovědi na tyto otázky v Muzeum Strašidel (Masarykovo nám. 17, budova Galerie M).

Lom Borek
Víte, kde je zatopený autobus a ponorka? Ráj potápěčů najdete na Vysočině

O kousek dál na náměstí si můžete připomenout fenomenální filmy z dílny bratří Lipských. V prvním českém Múzyu v čp. 10 lze posedět v koutku z filmu Adéla ještě nevečeřela, prohlédnout si osobní věci Lubomíra Lipského nebo na vlastní oči spatřit originály prestižních cen Thálie a Týtý.

A už jste byli v Městské šatlavě? Pokud Vás zajímá historie a třeba i středověké mučící nástroje a postupy, zajděte do Muzea Vysočiny, které sídlí v bývalém zámku pánů z Říčan.

Miroslav Marek
prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov

Křemešník
Pohled, co bere dech. Váš domov ptačím pohledem. Poznáte, kudy letěl dron?