Prostě krásný jarní den. V Hustopečích nedaleko Brna, na dohled od Pálavských kopců, tyčí se kopec s názvem Starý vrch. Na vrcholku kopce i v okolí jsou sady stromů, které byste tady asi nečekali - mandloně. Přitom jejich pěstování sahá v českých zemích až do sedmnáctého století, největší sad zde byl v padesátých a šedesátých letech dvacátého století a čítal na padesát tisíc stromů. Pak ale sad zchátral, nikdo se o něj nestaral.

Michalův statek
Filmová místa: Víme, kde Šťastný smolař potkal Ivana Trojana. V Pohledi

Nová éra začala až po roce 2004, kdy pozemky se sady dostalo zčásti město a zbylé pak přikoupilo. Ke zbylým zdravým stromům se začaly vysazovat nové, dnes jich je tu kolem tisícovky. Později přibyla rozhledna přímo uprostřed sadu, naučná stezka i arboretum. Když mandloně kvetou (jsou tu bílé i růžové odrůdy), je to pastva pro oči i nosy.

V plném květu stromů se pořádají tradiční Slavnosti mandloní a vína a jsou velkým lákadlem pro všechny výletníky. Ve stáncích v sadu, na cestě i na náměstí tak můžete kromě lahodných vín (navštivte i vinařské uličky se sklípky) ochutnat mandlovici, mandlovou kávu, limonádu i nejrůznější dobroty.

Zdroj: Holka na vandru