Aby ale své příznivce festival nenechal dlouho čekat, v rekordně krátkém čase jeho organizátoři v čele s dramaturgyní Barbarou Marií Willi připravili ročník zbrusu nový a pod symbolickým titulem „Domov můj“ ho představí v netradičním podzimním termínu 11. 9. – 29. 10. 2020 v tradičních festivalových koncertních městech jižní Moravy a Vysočiny. Při přípravě letošní dramaturgie byla festivalu velkou inspirací spolupráce s MHF Lípa Musica a Svatováclavským hudebním festivalem. V souladu s hlavní myšlenkou společné podpory českého hudebního světa a české kultury bude trojice festivalů sdílet část programů.

Festivalu Concentus Moraviae se kromě přesunu letošního ročníku podařilo díky skvěle fungující souhře všech festivalových měst vystavět i program zcela nový. Podzimí ročník „Domov můj“ je sestaven z vystoupení předních českých hudebníků v oblasti staré hudby. Jejich časové vytížení v běžném koncertním provozu by v žádném případě neumožnilo namíchat podobně exkluzivní koktejl, jaký se podařilo vytvořit „díky“ výjimečnému stavu. Složitá stávající situace tedy přinesla jedinečnou možnost zařadit na program jednoho festivalu opravdu ty nejvýznamnější domácí umělce věnující se staré hudbě. Rezidenční umělkyní se stane celosvětově uznávaná sopranistka Hana Blažíková; představí se v různorodé čtveřici koncertů, a doloží tak svou proslulou interpretační všestrannost.

Autorkou letošní dramaturgie je invenční umělkyně Barbara Maria Willi, cembalistka, klavíristka, varhanice a pedagožka, která svou festivalovou vizi popisuje následovně: „Když jsem hledala téma letošního mimořádného festivalového vydání, poskládala jsem si dohromady tyto aspekty: mohu se opřít o silnou domácí scénu staré hudby, o bohatý repertoár české hudby, o inspirativní spolupráci s jinými festivaly, o schopnost české společnosti naslouchat výzvě zůstat doma. Do toho vstoupila osobní motivace i silná hudební inspirace a název festivalu Domov můj byl na světě. Zmíněnou hudební inspirací je nejstarší nahrávka české hymny z roku 1901, která se mi stala tím, co Francouzi nazývají coup de cœur – osudovou láskou.“

Festival zahájí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václava Lukse, a to provedením Händelova oratoria Mesiáš. Tato skladba o naději se stane putovním symbolem zmíněné trojice festivalů. V rámci spolupráce se Concentus Moraviae nechal inspirovat festivaly Lípa Musica a Svatováclavský hudební festival k netradičním průnikům: vítaným osvěžením je například spolupráce s klavíristkou, zpěvačkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a její kapelou, stejně jako žesťový soubor Moravia Brass Band, který nabízí velmi originální moderní pojetí historické česko-moravské hudby. Národní tóny v moderním smyslu slova nabídne Brněnský filharmonický sbor pod taktovkou Petra Fialy, který se představí nejen jako dirigent, ale také jako skladatel. Nastupující generaci vynikajících umělců, kteří přinášejí nejen ceny z mezinárodních soutěží, ale především do hudby vnášejí svěží a energický náboj, budou reprezentovat Michaela Koudelková, Petra Machková Čadová, Jiří Havrlant, Peter Loydl, Michal Klas, Vojtěch Jakl, Ferdinand Slezák, Matteo Hager, Jakub Verner či B3 Ensemble.

Podrobný program letošního ročníku „Domov můj“ i přesunutého ročníku „Hudba jako na dlani“ naleznete na stránkách festivalu www.festivalcm.cz. Od čtvrtka 28. května 2020 bude v síti Ticketportal možno zakoupit vstupenky na 25. ročník festivalu Concentus Moraviae „Domov můj“, který se uskuteční v termínu 11. 9. – 29. 10. 2020. Zároveň budou již v prodeji i vstupenky na přesunutý ročník „Hudba jako na dlani“, který se v téměř nezměněné podobě uskuteční v termínu 27. 5. – 24. 6. 2021. Zakoupené vstupenky na koncert přesunutý z letošního června na příští rok je možno po 28. 5. 2020 vrátit, zaměnit za voucher a ten využít pro nákup vstupenek na letošní podzimní festival či si je ponechat na příští rok. Detailní informace týkající se již zakoupených vstupenek a možností, jak s nimi naložit, naleznete na stránkách www.festivalcm.cz; s jakýmikoli dalšími otázkami spojenými se vstupenkami a přesunem termínu festivalu prosím kontaktujte Kláru Zemanovou na adrese klara@concentus-moraviae.cz.

EVA DITTRICHOVÁ