Přesné vysvětlení, proč křeče svalů vznikají, prozatím neznáme. Odborníci se domnívají, že jde o kombinaci více faktorů. Jedním z nich je nedostatek minerálů, které jsou důležité pro fungování pohybové soustavy. V letním období se tělo potí a vylučuje spolu s tekutinou i důležité látky, jako jsou vápník, hořčík a sodík.

Pití dostatečného množství čisté vody je sice pro organismus zdravé, ale v teplých dnech, kdy tělo může ztratit potem až čtyři litry tekutin, samotná voda nestačí a důležité minerály mu potom chybí. Zvláště sportovci, ale i děti, senioři nebo lidé s obezitou by měli myslet na pravidelné doplňování hořčíku, vápníku a sodíku a zařadit je do stravy ve větším množství.

K vyváženému hospodaření těla s těmito minerály nám mohou dopomoci také bylinky.  „Pro prevenci křečových problémů je celá řada bylin, které mohou ovlivnit vznik tohoto stavu. Především využijeme ty, které nám pročistí cévy a prokrví končetiny, a to je pelargonie, gotu kola a pro dodání minerálních látek a zároveň zlepšení kvality cévních stěn a prokrvování můžeme využít kaštanu jírovce maďalu a jeřábu oskeruše. Tyto zároveň ovlivňují cirkulaci krve v plicích,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Tomáš Klus.
Tipy na víkend 9. až 11. července: Na Vysočině zahrají Tomáš Klus i Chinaski

Mezi příčinami křečí je i nevyvážené zatížení svalů a přepětí určitých svalových skupin, například při sportu. Pokud svaly příliš nepoužíváme, zkracují se. Když po nich poté chceme, aby vydržely větší zátěž, mohou vypovědět službu. Pokud chceme předcházet křečím, pravidelné protahování celého těla by mělo být součástí naší každodenní rutiny. „Pro zlepšení celkové činnosti svalů využijeme jednak tinktury a gemmoterapeutika z pupenů topolu, třezalky, dále dodáme stopové prvky, které svaly potřebují v podobě gemmoterapeutik z borovice a sekvoje. Zlepšení nervových tkání v končetině nám pomůže zabezpečit gemmoterapeutikum z bělotrnu a javoru babyky. Tímto komplexním způsobem můžeme pomoci zabezpečit správnou činnost svalů,“ dodává Podhorná.

Křeče mohou být příznakem i některých onemocnění. Pokud jsme si jistí, že naše tělo má dostatek minerálů a ani jsme ho nezatížili více než obvykle, ale přesto se křeče opakovaně objevují, je dobré se obrátit na lékaře.

Jarmila Podhorná