Galerie a muzea dnes otvírají, výjimkou je Pelhřimov
Podruhé v tomto roce se znovu otevírají muzea a galerie Vysočiny zřizované krajem, které musely být uzavřeny v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. Výjimkou je pelhřimovské muzeum, které se otevře příští úterý 8. prosince kvůli výmalbě hlavního schodiště.
Online výstava pelhřimovského malíře Jaroslava Zieglera, kterou muzeum zahájilo 1. prosince, prozatím zůstane za oknem, nicméně prodej jeho monografie byl již zahájen a je o ní velký zájem. Přijďte si i vy pořídit originální vánoční dárek.
V Havlíčkově Brodě připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod společně s Galerií výtvarného umění výstavu obrazů, kreseb a fotografií s názvem Procházet temným lesem a podtitulem Škrabánek František (1901–1974), Věroslav (1928–1963), Věroslav (1957). Jedná se o výjimečnou příležitost vidět tvorbu tří generací rodiny Škrabánků, jejichž životy a dílo jsou svázány s Vysočinou. František byl vysočinský krajinář, který je v okolí Havlíčkova Brodu a Humpolce dobře znám a jeho obrazy zdobí nejednu domácnost. Instalace v muzeu nabízí obsáhlý výběr z jeho pozdní, expresivnější tvorby. Dílo jeho syna, Věroslava Škrabánka st., dosáhlo stěžejního a i dobově významného vyjádření v abstrahované figuraci – v muzeu je však zastoupena jeho tradiční tvorba v podobě zátiší, kytic a kresby krajin. Ačkoliv měl jen velmi málo času naplno uplatnit svůj umělecký talent, přesto jeho dílo překvapuje svou vyzrálostí a uceleností. Fotograf Věroslav Škrabánek ml. představuje v muzeu své minimalistické černobílé krajiny. Figurální fotografie a architektura jsou k vidění v galerii. I když je s Vysočinou stále spojován, jeho dílo většina regionální veřejnosti nezná. Řada děl je zapůjčena od soukromých majitelů, a proto využijte mimořádné příležitosti vidět je v takovémto rozsahu a složení. Vstupné do muzea i galerie je jednotné, navíc je k výstavě volně dostupná brožurka s doprovodným textem a ukázkami prací těchto tří autorů.
Jana Komínová a Lenka Novotná