Vyznavači žánru mají příležitost zhlédnout v české kinematografii ojedinělý snímek na pomezí hororu a thrilleru, který si Lynchovsky pohrává s divákovou představivostí. Hranu zlomu režíroval debutující Emil Křižka.

Trailer zde: https://youtu.be/ADTN2XDKA5A

Hrana zlomu nedávno získala distributora pro světový trh, exkluzivním držitelem práv je nyní společnost Dutch Features. Křižka se svým předchozím filmem Ruchoth Raoth uvedeným na festivalech po celém světě slavil úspěchy v Minsku, New Yorku či Los Angeles a Štěpán Kozub, který v něm také hrál, získal za svou roli v roce 2018 hlavní hereckou cenu na festivalu indie hororových filmů v Las Vegas.

Temné drama Hrana zlomu vyprávějící příběh dvou dysfunkčních rodinách mělo na podzim loňského roku světovou premiéru na Febiofestu a bylo uvedené v české omezené distribuci, další uvedení je plánováno na jaro letošního roku. Vyznavači temného žánru tak mají nyní v Pacově jedinečnou příležitost zhlédnout v kině snímek na pomezí hororu a thrilleru. V Hraně zlomu sledujeme osudy manželského páru vychovávajícího dcerku v napjaté atmosféře a ve sterilním prostředí luxusní vily a příběh dospělého Viktora žijícího se svou matkou v polorozpadlém domě na samotě. Obě rodiny propojí náhlé dramatické okolnosti, které je dostanou na pomyslnou „hranu zlomu“.

Urbexové střípky
Opuštěné domy na Vysočině. Vstup do cizích životů přináší nostalgii i dojetí

Ve filmu, který si Lynchovsky pohrává s divákovou představivostí a jehož děj je nelineární, dále hraje Alena Sasínová-Polarczyk pocházející z Rožnova pod Radhoštěm, kde se vedle Ostravy Hrana zlomu natáčela. Další roli ztvárnil rodák z Havířova Petr Panzerberger, známý i z ostravského Divadla Mír. Kameramanem snímku je dlouholetý Křižkův kolega polského původu Ryszard Perzynski. Producenty Hrany zlomu jsou Vratislav Šlajer a Jakub Koštál ze společnosti Bionaut, kteří mají na kontě internetový seriál #martyisdead oceněný mezinárodní Emmy a kritiky vyzdvihovanou komedii s prvky hororu Shoky & Morthy: Poslední velká akce.

Vratislav Šlajer se svými kolegy z Bionautu patří mezi popularizátory temného žánru v Čechách. Právě Šlajer stojí i za vznikem platformy pro fanoušky hororů, thrillerů, noir, dark fantasy či true crime z celého světa s názvem Planet Dark, která má tisíce odběratelů. Pod labelem Planet Dark vznikl i nový celovečerní film Hrana zlomu, jehož koproducenty jsou Studio Beep a PFX. Snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie a Moravskoslezským krajem. Na výrobě se spolupracuje s Moravskoslezskou filmovou kanceláří a Zlín Film Office.

Klára Bobková

Komunitní centrum Pacov