Událost, zaměřená na důležitost prevence diabetu a civilizačních onemocnění, se konala ve čtvrtek 23. listopadu v atriu hlavní lůžkové budovy. Den diabetu slavnostně zahájil náměstek ředitele Jiří Běhounek.

Cílem akce bylo zvýšit povědomí o diabetu a poskytnout informace, které lidé mohou využít k ochraně svého zdraví. Prevence zdravého životního stylu je klíčová nejen v boji proti diabetu, a právě proto se pořadatelé zaměřili na poskytování konkrétních znalostí pro každodenní prevenci.

Vysočinou se rychle šíří chřipka. Ilustrační foto: ČTK
Vysočinou se rychle šíří chřipka. Čísla stoupají i na Pelhřimovsku

„Akce sloužila zároveň i jako platforma pro otevřenou diskusi o důležitosti prevence diabetu. Naším cílem je, aby každý návštěvník odcházel s větším porozuměním významu zdravého životního stylu a jeho dopadu na prevenci a vzniku tohoto onemocnění,“ sdělila manažerka kvality Nemocnice Pelhřimov Pavlína Fridrichovská.

A k tomu dodala, že návštěvníci měli příležitost k monitorování svého zdraví díky aktivitám, jako je měření hodnoty glykémie, krevního tlaku, kyslíku v krvi, množství tělesného tuku s nutričním poradenstvím nebo vyšetření moči. U žáků ze základních škol se nemocnice zaměřila na prevenci kouření, význam hygieny rukou a praktický nácvik KPR.

Pavilon péče o rodinu Nemocnice Pelhřimov je Stavbou roku 2023.
Pelhřimovský pavilon péče o rodinu vyhrál v anketě, je stavbou roku

Velký ohlas především u dětí školou povinných sklidilo stanoviště s Cecilkou – panenkou, která dětem ukazuje, jak se nebát nemocničního prostředí. Na stanovišti děti vyplňovaly test, který pro ně připravily pedagogické pracovnice mateřské školy a školního klubu. Školáci zábavnou formou odpovídali například na otázky typu: který sval je v lidském těle nejsilnější nebo jakou rychlostí se pohybují nervové impulzy po těle.

Zájem byl rovněž o poradnu pro osoby se zdravotním postižením a seniory a o dobrovolnické aktivity dobrovolnického programu Pírko a Fokusu Vysočina.

Metodu Peripherally Inserted Central Catheter (PICC), která  poskytuje pacientům při  zavádění centrálního katétru efektivní a bezpečný přístup k žilní soustavě.
Nový moderní tým v pelhřimovské nemocnici pomůže pacientům při odběru krve

Po celý den nechyběla ochutnávka čekankového sirupu a dalších výrobků od firmy Dobré chutě.

Akci ve spolupráci se Zdravým městem Pelhřimov uspořádala Nemocnice Pelhřimov.