Zájemci se mohli podívat do prostor Trčkova hradu, kde jsou vidět pozůstatky po léčebně. Postele, židle, obří fotografie skutečných pacientů. Záchody, vany, sprcha, samotka. Tady alkoholici i psychicky nemocní bojovali se svými démony. A taky se tu v osmdesátých letech natáčel film Dobří holubi se vracejí se známými herci Rudolfem Hrušínským a Vladimírem Menšíkem. Zahráli si v něm i skuteční pacienti. Někteří si dokonce přišli v sobotu na svůj pobyt zavzpomínat. Třeba na tvrdou léčbu, ta spočívala v tom, že popíjeli tak, až zvraceli. A museli se na sebe dívat do zrcadla.

Vedle těchto smutných vzpomínek, které připomíná i další film Dům ztracených duší, byl čas i na příjemnější věci. Návštěvníci si prohlédli také hotel se sálem s unikátní freskou České nebe, wellness nebo pivovar. Zavítali také do prostor kláštera, kde nemohla chybět prohlídka nádherného malovaného reflektáře. I ten byl dříve součástí léčebny a natáčeli se tu "Holubi".

Kdo chtěl, mohl si samozřejmě prohlédnout také kostel Narození Panny Marie, dílo geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho.

Zuzana Musilová