Jihočeská hasičská dechovka Božejáci byla založena v roce 1904 Ferdinandem Kumžákem z Božejova. Hudebníků bylo v té době velice málo, a tak potřebné obsazení kapely muselo být ze širokého okolí.

Po smrti Ferdinanda Kumžáka převzal kapelnickou živnost jeho syn Ferdinand, ve třetí generaci syn Josef. Následovali kapelníci František Březina, Václav Jelínek, Čeněk Zeman, Jan Březina a od 24. listopadu 2007 dosud vede kapelu Pavel Skalník.

Masopustní průvod na Pelhřimovsku.
Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Přijedou Calin a Kojo, masopust je v Počátkách

Božejáci se stali jednou z nejlepších českých dechovek. O jejich popularitě svědčí mimo jiné první místo v soutěži Polka-fest, druhé místo v anketě Českého rozhlasu Dechovka století, první místo na festivalu dechových hudeb v Mikulově O zlatý hrozen jižní Moravy, absolutní vítězství na festivalu Vejvodova Zbraslav 2002 a četná vystoupení v České televizi a v Českém rozhlase.

Účinkovali také na řadě akcí v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku a ve Švédsku. Natočili celkem sedm vlastních CD a dalších sedm CD jako společné tituly. Některé písničky Božejáků se staly doslova hity – Červenobílý, Božejácká směs, Jarní polka a další. Nejnovější CD ke 120. výročí se právě v těchto dnech natáčí, takže se milovníci dechovky mají na co těšit.

Kapela je poměrně mladá, věkový průměr muzikantů je kolem čtyřiceti let. Většina členů Božejáků má hudební vzdělání, někteří jsou i absolventi konzervatoří. Jsme ve 21. století, doba se mění a také Božejáci reagují na požadavky svých fanoušků.

Ondřej Vetchý
Ondřej Vetchý na Třech vrších: film portrétuje Čeřínek, Křemešník a Javořici

Nadále zůstává nosnou součástí repertoáru jihočeská a moravská dechovka, ale zároveň hrají skladby taneční v úpravách pro dechovku, které přivítala zejména mladší generace. Božejáci také podporují domy seniorů, uspořádali charitativní koncert a podporují i mladé talenty.

Hudební rodina Božejáků rychle roste a příznivci mohou aktivity kapely sledovat jak na webu, tak na Facebooku, kanálu Youtube či Instagramu. „Je to pro nás obrovská radost a pocta, že nás sleduje tolik lidí,“ říká kapelník Pavel Skalník.

Fanoušci zmiňují, že krásná dechovka jim dodá radost, pohodu, zapomenou na starosti, užijí si pěkné chvíle s přáteli a zavzpomínají na společné zážitky. Publikum se rozrůstá o fanoušky středního a mladšího věku, což je zásadní předpoklad pro udržování českých tradic a předání kapely do dalších generací.

Celý rok 2024 bude provázen oslavami. Hlavní akce ke 120. výročí se uskuteční v srpnu a už teď jsou přípravy v plném proudu. Celodenní koncert bude doprovázen zajímavými hosty a bohatým programem.