„Výtěžek bude použit na nákup zdravotnické techniky a pomůcek jako jsou koncentrátory kyslíku nebo elektricky polohovatelná lůžka. Dle výše výtěžku bude případně pořízen nový vůz,“ sdělila Tereza Mašková z oddělení paliativní péče s tím, že na místě bude možnost libovolného dobročinného příspěvku.

Operní pěvkyně Zuzana Kohoutová vystoupí v nejstarší sakrální stavbě Pelhřimova společně s klavíristou Mihály Bereczem. Návštěvníci se mohou těšit na skladby známých světových hudebních skladatelů, jako jsou J.S.Bach, W.A. Mozart či A. Dvořák. „Myšlenka uspořádat benefiční koncert na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov vznikla naprosto spontánně poté, co mou maminku postihla nevyléčitelná nemoc a já si plně uvědomila, jak důležitou roli v životě mnoha rodin, které se v domácím prostředí starají o své blízké, sehrává spolupráce s naprosto úžasným týmem pracovníků tohoto oddělení. Pro umělce je koncertní činnost jakousi rutinou, avšak tento koncert je pro mne i mého hudebního partnera, klavíristu Mihálye Berecze, velmi speciální. Každý přítomný člověk bude ohromně důležitý, protože ten večer budeme společně moci podpořit dobrou věc. Věřím, že existence paliativní péče v našem okrese je nesmírně přínosná,“ přiblížila úspěšná koncertní umělkyně Zuzana Kohoutová.

Vstupenky na benefiční koncert jsou v prodeji v TIC, Masarykovo nám. 10, Pelhřimov, tel. 565 326 924 nebo online na www.pelhrimak.cz. Těšíme se na setkání s Vámi.

Sopranistka Zuzana Kohoutová získala diplom magistra umění v operní třídě prof. em. KS Évy Marton na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Působí převážně v maďarské Budapešti, ale i v České republice a zahraničí. Představila se v řadě operních rolí, ale aktivně působí i jako sólová koncertní pěvkyně oratorní a písňové literatury. V létě 2015 získala stipendium Richarda Wagnera na Bayreuther Festspiele.

Repertoár Zuzany Kohoutové zahrnuje vokální hudbu od baroka po současnou tvorbu. Pravidelně spolupracovala s Miklósem Spányim, cembalistou a specialistou v oblasti staré hudby. Na divadelních prknech vystoupila pod taktovkou dirigentů: Errico Fresis, László Kovács, Kálmán Szennai, Gergely Vajda, György Vashegyi, Dominic Wheeler aj. Zúčastnila se několika mistrovských pěveckých kurzů, např.: Nancy Argenta, Ingrid Attrot, Malcolm Bilson, Michael Chance, Nicholas Clapton, Julia Hamari, Andrea Rost, George Tchitchinadze, György Vashegyi.

Mihály Berecz se narodil v maďarské Budapešti. V šesti letech začal studovat hru na housle, poté se rozhodl pro klavírní studium u Edit Major a Erzsébet Belák. Mihály získal vyznamenání I. třídy jako bakalář umění na londýnské Royal Academy of Music (Královská hudební akademie), kde studoval v klavírní třídě Christophera Eltona.

Jako vítěz mezinárodní koncertní soutěže Debut Berlin v roce 2017 měl možnost vystoupit v budově Berlínské filharmonie s Německým národním orchestrem. Mihály získal řadu mezinárodních ocenění, jako je zlatá cena na 2. Manhattan International Music Competition, speciální Liszt-Bartókova cena na XV. Klavírní soutěži Gézy Andy nebo Harriet Cohen Bach Prize na Royal Academy of Music. V roce 2013 na pozvání Zoltána Kocsise debutoval v Národní koncertní síni Bély Bartóka (Müpa, Budapest), kdy hrál Ravelův koncert v G dur, který živě vysílalo radio Bartók.

Zájem o historickou interpretaci vedl k pozvání na koncerty pro fortepiano s renomovanými dobově-instrumentálními orchestry, jako je Orfeo Orchestra. Mihály získal stipendium Maďarské akademii umění a provádí nyní kompletní sólová díla Bély Bartóka na osmi koncertech v Mramorovém sále Maďarského rozhlasu v sezóně 2020-2022.

Bc. Alexandra Knapová

tisková mluvčí Nemocnice Pelhřimov