Gdaňsk je městem, které dlouhou dobu ovládali Němci a je také městem, kde v Polsku začaly první boje 2. světové války. Město bylo po jejím skončení kompletně obnoveno v 50. a 60. letech.
Gdaňsk, Sopot, Gdyně - Trojměstí baltského pobřeží
„V Gdaňských loděnicích vznikalo hnutí Solidarita, jehož působení v Polsku v 80. letech minulého století předznamenávalo počátek konce komunistického režimu v této zemi,“ uvedl k historii města specializovaný web Earth Trekkers. Toto město však není pouze místem, kde se psaly dějiny.
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE:
* Honosný Długi Targ
* Evropské centrum solidarity
* Největší gotická katedrála v Polsku
* Gdaňské loděnice
* Úžasně důmyslný Krzywy Domek
* Symbol města Stary Żuraw
* Jantarový ráj
Pojďme se společně podívat na gdaňské zajímavosti, které můžete při vašem výletě navštívit. Mezi největší lákadla dozajista patří například náměstí Długi Targ, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie nebo také Krzywy Domek v nedalekých Sopotách.
Honosný Długi Targ
Při návštěvě jednoho z nejznámnějších turistických míst v Gdaňsku jistě neminete hlavní nádraží, které je na jednom konci Dlouhého náměstí a Zelenou bránu na jeho druhém konci. Długi Targ, neboli Dlouhé náměstí, navazuje totiž na proslulou ulici Długa.
„Ulice byla obývána nejvýznamnějšími a nejbohatšími občany královského města Gdaňsk. Bylo to také místo poprav čarodějnic, kacířů a zločinců, kteří byli šlechtici nebo občany města,“ přibližuje internetová encyklopedie Wikipedia.
Co zde můžeme ještě nalézt? Například historickou radnici s věží, kde aktuálně sídlí Muzeum Gdaňsku. Nebo Neptunovu fontánu ze 17. století, která patří obecně mezi nejznámější památky tohoto města.
Na poloostrov Hel už se proslulou linkou 666 nedostanete
Cestovatelskou zajímavostí, která v nedávné době obletěla i světová média, je zajisté kauza linky č. 666 na poloostrov Hel. Na ten se můžete dostat právě z nedalekého Gdaňsku, respektive z vedlejší menší obce Dębki. „Její provozovatel obdržel opakované stížnosti na volbu čísla, které podle varování nejmenované křesťanské skupiny šířila satanismus. Linka byla následně přejmenována, a to na číslo 669,“ napsal zpravodajský web Notes from Poland.
Evropské centrum solidarity
Europejskie Centrum Solidarności je rozsáhlé muzeum s knihovnou, které detailně mapuje moderní dějiny Polska od nástupu komunistického režimu až po jeho pád, který má kořeny právě v Gdaňsku.
Centrum bylo otevřeno v roce 2014 jako zcela nová budova v jedinečném industriálním architektonickém stylu. Stěny evokují trupy lodí postavených v loděnicích v Gdaňsku.
Největší gotická katedrála v Polsku
Dlouhých 159 let trvala stavba katedrály Panny Marie, která je nejznámějším objektem kulturního dědictví Gdaňsku. Chrám je také největší gotickou cihlovou stavbou na světě. Základní kámen pro jeho stavbu byl položen 25. března 1343, zatímco poslední cihla na klenbě byla zazděna 28. července 1502 v 16 hodin.
V roce 1945 byla bazilika zapálena a ostřelována, proto byla ve vysoké míře zničena. Hned po válce byly zahájeny zabezpečovací a rekonstrukční práce. Rekonstrukce pokračuje dodnes. „V roce 1946 byl objekt předán katolické církvi a do gotického chrámu se pomalu začal vracet život," připomenul server Visit Gdansk.
Gdaňsk je součástí unikátního Trojměstí
Takzvané Trojměstí je společným názvem pro společenství měst Gdaňsk, Gdyně a Sopoty na Gdaňském pobřeží Gdaňského zálivu Baltského moře. Je to nejdůležitější hospodářské, školské a kulturní centrum v Pomořském vojvodství.
Gdaňské loděnice
Gdaňské loděnice jako jeden z nejznámějších industriálních areálů v Polsku se nacházejí na břehu Mrtvé Visly, což je slepé rameno této řeky. Loďařská tradice v Gdaňsku sahá až do 15. století.
Kromě toho, že zde vzniklo hnutí Solidarita, vážou se k tomuto místu také dělnické protesty v roce 1970, které byly brutálně potlačeny. Přesný počet obětí není dodnes znám.
„O deset let později donutila nová vlna stávek vládu, aby se vzdala a s Lechem Wałęsou (zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 1990–1995 byl prezidentem Polské republiky - pozn.red.) podepsala historické srpnové dohody z roku 1980. Dohody byly podepsány v prostorách loděnice a umožnily vznik prvního nezávislého odborového svazu ve východním bloku - Solidarity,“ informuje oficiální internetová stránka Evropské unie European Commission.
Úžasně důmyslný Krzywy Domek
I když není přímo v Gdaňsku, ale v sousedních Sopotech, nelze ho nezmínit. Tento Křivý dům byl postaven na ulici Bohaterów Monte Cassino 53 a byl navržený architekty Szotyńskim a Zaleskim. Inspirovaný je kresbami ilustrátorů Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga. Stavba obsadila první místo v seznamu 50 nejpodivnějších budov světa, který zveřejnil portál specializující se na stavební kuriozity Village of Joy.
Symbol města Stary Żuraw
Stary Żuraw, někdy také nazývaný jako Brama Żuraw, je ikonická gdaňská památka a patří k hlavním symbolům města. Český překlad „Starý jeřáb“ či „Brána s jeřábem“ vypovídá o průmyslovém původu této památky.
„Brána neznámého vzhledu na tomto místě existovala již v roce 1363 a z roku 1367 je latinská zmínka o jeřábu caranum. V současné podobě byl Jeřáb postaven v letech 1442-1444,“ popisuje pamětihodnost internetová encyklopedie Wikipedia.
Jantarový ráj
Vyhlášené je i gdaňské Muzeum jantaru. Již po staletí se zde totiž vyrábějí šperky a nádobí z jantaru. „V Muzeu jantaru jsou vystaveny přírodní hrudky pryskyřice, ale i hotové výrobky, například šperky, příbory a truhly. Návštěvník se dozví, jak jantar vzniká, jak se získává, jaké má vlastnosti a jak se s ním v průběhu věků pracovalo,“ láká oficiální web muzea.
Pokud pojedete do Gdaňsku autem, můžete se zastavit i na místě, kterému se říká Nové polské Maledivy. Přečíst i o něm můžete, pokud kliknete na tento modrý odkaz Nové polské Maledivy jsou zdarma. Unikátní koupaliště leží blízko českých hranic.
A aby vám neunikly další zajímavé magazínové texty nejen o zvířatech, sledujte náš i Facebookový profil s názvem Deník Styl. Najdete ho tak, že si kliknete ZDE nebo na Facebooku do políčka vpravo nahoře „Hledejte na Facebooku“ zadáte spojení „Deník Styl“.