„Pernštejnská nádvoří opět ožijí ruchem, který připomene slavnou minulost. Rytíři, šermíři, kejklíři, hudebníci, sokolníci, divadelníci či docela hodný kat se pokusí lidi pobavit. Nebude chybět ani historický jarmark, předvádění řemesel a stylové občerstvení,“ zve na akci kastelán Pernštejna Zdeněk Škrabal. Vstupné na akci je o víkendu 150 korun pro dospělé a 120 korun pro děti od šesti do patnácti let. V pondělí a úterý program vyjde na 130 korun pro dospělé a 100 korun pro dětskou skupinu. „Běžné prohlídkové okruhy jsou podružné, je nutné vždy uhradit vstupné na program. Pokud lidé o program nebudou mít zájem, prosíme, aby přijeli v jiný termín,“ dodal kastelán.

Slavnosti se však nebudou odehrávat pouze na hradě, ale také v podhradí. A to konkrétně v areálu u rybníka v Nedvědici. Na zájemce čekají především koncerty. Rockovou sobotu si podmaní například Divá Bára či Metallica revival Beroun, v neděli přijede Laura a její tygři nebo kapela Vltava. Od deseti hodin večer bude na rybníku světelná fontána. A v pondělí si přijdou na své milovníci dechovek. Přijedou Zelenohorští muzikanti ze Žďáru nad Sázavou a také divadlo se Světlanou Nálepkovou a hrou Milovat k smrti.

Hrad Kámen napříč staletími, tak se jmenuje akce na hradě na Pelhřimovsku, která potrvá rovněž od pátku do úterý. Po celý den se lidé mohou na nádvoří hradu těšit na šermířská vystoupení, naučné a zábavné hry pro děti a další aktivity. Nedělní a pondělní večery budou patřit hraným prohlídkám s názvem Příběhy kamenské a během dne vystoupí kouzelníci Telepat a Telemat. V pondělí završí akci v deset večer ohňová show Gaja Yritis.

Na hradě Roštejn budou ve dnech 3. až 5. července oblíbené divadelní prohlídky Se zlatou růží v erbu. Prohlídky Divadelního souboru Karla Čapka Třešť zavedou návštěvníky do doby založení hradu Roštejn rodem pánů z Hradce. Vstupné pro dospělé je 200 korun, senioři platí polovinu. Začíná se v devět ráno.

PELHŘIMOVSKO

Koncert Melodie věčné krásy
KDY: pátek od 19.00
KDE: Kamenice nad Lipou, zámek, Renesanční sál
ZA KOLIK: vstupné 100 korun

První akcí Kamenického kulturního léta 2021 je pěvecký koncert, na němž zazní melodie z operet Franze Lehára či Emericha Kálmána, ale i ze známých muzikálů. Opět vystoupí kamenickému publiku dobře známí pěvci – barytonista Lukáš Hacek a po čtyřleté přestávce uvítáme vynikající koncertní pěvkyni, sopranistku Lenku Cafourkovou. Průvodní slovo a klavírní doprovod tradičně obstará  Miloš Schnierer.

Food truck na Letní Platformě Humpolec
KDY: sobota od 10.30
KDE: Humpolec, park Stromovka
ZA KOLIK: zdarma

Je tu osmý ročník humpoleckého festivalu Letní Platforma Humpolec, který je spojený s létem v parku Stromovka. Festival nabízí od středy až do neděle pestrý program. Sobota bude patřit již tradičně jídlu pod širým nebem v čase od půl jedenácté do půl třetí. Představí se brněnský food truck, který nabídne čerstvé těstoviny vlastnoruční výroby, polévky a jiné dobroty vařené s láskou. Děti se mohou těšit na veselé pohádkové putování nazvané Pohádka o Písničce od jedenácti hodin.

Zažij historii na vlastní kůži
KDY: sobota od 14.00
KDE: Želiv, klášter
ZA KOLIK: vstupné 150 a 200 korun

Návštěvníci Želivského kláštera mohou v sobotu přijít a zažít historii premonstrátských bratrů na vlastní kůži. Hraná prohlídka zájemce zavede do jedinečných prostor konventu, Trčkova hradu nebo kostela Narození Panny Marie. Časy prohlídek začínají od dvou hodin odpoledne, dále od čtyř, šesti a osmi. Rezervace na telefonu 725 448 291.

DALŠÍ AKCE

Havlíčkobrodsko

Charitativní koncert
KDY: pátek od 17.00
KDE: Ždírec nad Doubravou, náměstí 9. května

Město Ždírec nad Doubravou společně s dechovou hudbou Leškovanka zvou na Charitativní koncert pro oblasti postižené tornádem na jihu Moravy v pátek od pěti hodin odpoledne.

Výstava obrazů v podkroví knihovny
KDY: od 2. do 31. července
KDE: Chotěboř, knihovna
ZA KOLIK: 20/10 korun

Knihovna Ignáta Herrmanna a Informační centrum Chotěboř zve do podkrovní knihovny na výstavu obrazů pana Bohuslava Jirky „Českomoravská vrchovina a Dalmácie“. Výstava je prodejní a přístupná od 2. do 31. července, v pracovní dny od osmi do deseti a od jedné do tří.

Jihlavsko

Léto s gustem
KDY: pátek, od 18.00
KDE: Jihlava, Masarykovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

elé léto bude na jihlavském náměstí rozdělené na osm tématických týdnů. Každý týden se na náměstí představí hosté rozličných dovedností, to vše s doprovodným kulturním programem. V pátek  se lidé od šesti hodin večer mohou těšit na koncert kapely Umí Hovno. Od pondělí  začíná cestovatelský týden. Vstupné je na celý program zdarma.

Prázdniny začínají v ZOO Jihlava
KDY: sobota během dne
KDE: Jihlava, zoologická zahrada
ZA KOLIK: součástí vstupného

Výborný tip pro první prázdninový víkend bude určitě sobotní návštěva jihlavské zoo. Malí i velcí se mohou těšit na hry a soutěže, kde se dozví jak pomáhat přírodě. Připravena už budou i oblíbená komentovaná krmení vybraných druhů zvířat, nebo letové ukázky sov a dravců. Všichni žáci a studenti, kteří do neděle 4. července předloží na pokladnách zoo aktuální vysvědčení s alespoň jednou jedničkou, budou mít vstup za korunu.

.

Strašidlo cantervillské
KDY: sobota od 20.30
KDE: Telč, zámek
ZA KOLIK: vstupné v předprodeji od 549 korun

Divadelní open air komedii na motivy Oscara Wildea v režii Jaroslava Kříže mohou zájemci vidět v sobotu na nádvoří zámku v Telči. Hrají Martin Zounar, Martin Pošta, Bára Štěpánová, Hanka Sršňová a další. Známý příběh s opravdovými herci a živým strašidlem mohou lidé vidět i o den později na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Žďársko

Muzikálové hity
KDY: sobota od 17.00 a 20.30
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: od 150 korun

Na žďárském zámku mohou zájemci zažít v sobotu hned dva hudební večery. První koncert v podání manželů Králových, na kterém zazní písně z muzikálů West Side Story, Kabaret, Hello Dolly, Do naha, My Fair Lady, Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně a další, si lidé poslechnou pod širým nebem od pěti odpoledne. Na druhé představení Čas růží se mohou diváci těšit od půl deváté večer. Uslyší výpravnou koncertní verzi muzikálu s největšími hity Karla Gotta. Vystoupí Sagvan Tofi, Jan Kopečný a další.

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00 do 12.00
KDE: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí, park
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu si lidé opět nakoupí na novoměstských farmářských trzích. Nebude chybět sezónní zelenina, ovoce, kravské a kozí sýry, uzené sýry, drůbeží maso, uzeniny, vejce, medové produkty, pečivo, koření, bylinky, květiny, sazenice a další produkty převážně z Novoměstska. Na děti čeká loutkoviště od devíti do dvanácti hodin. Na pěti originálních loutkových divadlech s různými kulisami a sadou loutek si mohou děti zahrát dle své fantazie.

Třebíčsko

Bazilika a synagoga ožije v létě
KDY: sobota a neděle
KDE: Třebíč, Bazilika a Zadní synagoga
ZA KOLIK: zdarma

Kdo se v létě vydá do Třebíče, může se těšit na průvodce v kostýmech a na víkendové programy u baziliky sv. Prokopa a před Zadní synagogou.Tuto sobotu a neděli u baziliky vystoupí sokolnická stanice Františka Kunce od tři čtvrtě na dvě a u synagogy po oba dva dny jsou připravené krátké scénky a focení s prvorepublikovými četníky a vystoupí žáci Základní umělecké školy.

Výstava panenek
KDY: od 1. července do 31. srpna, otevřeno úterý až neděle 9.00 – 17.00
KDE: Police u Jemnice , zámek

Pod nebeskými baldachýny budou vystaveny nejen porcelánové panenky, ale též rebornované panenky z produkce samotné sběratelky a zakladatelky sbírky Moniky Chmelařové. Návštěvníci se mohou těšit na čtyři sta panenek, postýlky, kočárky a tisíce dalších doplňků panenkové tématiky.

Co se chystá

Léto v Pelhřimově
KDY: od 10. července od 20.00
KDE: Pelhřimov, Masarykovo náměstí
ZA KOLIK: vstupné 450 korun + 18 korun transakční poplatek


I letos se mohou milovníci kultury těšit na Léto v Pelhřimově. Nabídne koncerty, divadelní pohádky, tančírnu a taneční zábavu. Léto v Pelhřimově zahájí koncert Tomáše Kluse 10. července od osmi hodin večer na Masarykově náměstí.

Folkové prázdniny
KDY: 24. – 31. července
KDE: Náměšť nad Oslavou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají osm dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Jsou obklopeni nádherným prostředím náměšťského renesančního zámku, zámeckého parku, přilehlým okolím řeky Oslavy ve městě i mimo něj.