PELHŘIMOVSKO

Letecká show v Jiřicích
Kdy: sobota 24. června od 10.00
Kde: Jiřice u Humpolce, letiště pod rybníkem Humpolák
Proč přijít: Letecký modelářský klub pořádá další ročník oblíbené jiřické show na letišti pod Humpolákem. V deset začne celodenní letový program a nejpestřejší vystoupení radiem řízených modelů na Vysočině. K vidění budou stroje všech generací od průkopníků letectví, bitevníky z první a druhé světové války až po tryskáče. Letošní ročník obohatí autosalon se zahraničními vozdy a soutěž. Třem výhercům, kteří se přiblíží váze opravdové zlaté cihly, bude odměnou gram ryzího zlata.

Street food festival v Žirovnici
Kdy: sobota 24. června od 14.00
Kde: Žirovnice, před hotelem Artaban
Proč přijít: První letní dny lákají na street food festival do Žirovnice. Lidé se mohou těšit na pouliční speciality z mnoha koutů světa. Nebude chybět ani elektronická hudba DJe Fluxe a jeho hostů, představí se saxofonový kvartet Saxmania. Lidé se v horku osvěží letními drinky, čepované pivo bude pro žíznivé. Pro děti bude přichystaný doprovodný program, nudit se určitě nebudou.

Jiřická show 2016 | Video: Deník/Aneta Slavíková

JIHLAVSKO

Havíření v ulicích Jihlavy
Kdy: pátek 23. června až neděle 25. června
Kde: Jihlava, náměstí, kostelík u Svatého Jána, Smetanovy sady a další místa
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Velká oslava bohaté stříbrné historie královského města Jihlavy se koná už o nadcházejícím víkendu. Jihlavou hned dvakrát projde havířský průvod, který čítá dvě stovky postav. První průvod vyjde v pátek v devět večer a druhý v sobotu v deset hodin dopoledne z Masarykova náměstí. Ve Smetanových sadech bude festival plný hudebních a divadelních vystoupení pro celou rodinu. V pátek se koná na náměstí velký jarmark a akci uzavře v neděli pouť u kostelíka svatého Jána. Celý program na www.havirskypruvod.cz.

Jízda medvěda Brtníka
Kdy: sobota 24. června od 10.00
Kde: Brtnice, náměstí
Za kolik: vstupné zdarma, startovné 300 korun za jezdce, spolujezdec 250 korun
Proč přijít: Program na náměstí v Brtnici oživí Jízdy medvěda Brtníka, které pořádá Automotoklub Jihlava. Půjde o orientační jízdu historických vozidel. Účastníci se budou sjíždět od osmi hodin, první vyjížďka startuje v deset dopoledne. Od poledního budou vozidla vystavena na náměstí v Brtnici. Start do druhé vyjížďky je v plánu v půl druhé. Příjezd do Brtnice v půl třetí, program bude končit po čtvrté odpoledne.

Jihlavští havíři vyráží z podzemí do ulic města po dvou letech. | Video: Deník/Martin Singr

Den žiraf v ZOO
Kdy: sobota 24. června od 10.00 do 15.00
Kde: Jihlava, zoologická zahrada
Za kolik: v rámci běžného vstupného
Proč přijít: První letní sobota bude v jihlavské zoologické zahradě věnovaná nejvyšším zvířatům s nejdelším krkem. Žirafí stezka startuje v deset dopoledne a návštěvníci si ji budou moci projít až do tří hodin odpoledne. Komentovaná krmení žiraf jsou naplánovaná na pravé poledne a druhou hodinu odpoledne. Pokud donesou děti v tento den do zoologické zahrady žirafí obrázek, získávají drobnou odměnu a jejich práce budou viset v pavilonu žiraf.

Neckyáda v Mrákotíně
Kdy: sobota 24. června od 13.30
Kde: Mrákotín, rybník Řibřid
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: V Mrákotíně chystají už druhý ročník charitativní akce Mrákotínská neckyáda, zájemci mohou mezi půl druhou a tři čtvrtě na dvě zapisovat plavidla, start je v plánu ve dvě odpoledne. Doma vyrobená plavidla budou výhodou. Vyhlášení vítězů je v plánu v sedm večer. K jídlu bude guláš, párky, pivo, limonáda a další dobroty. Organizátoři ze spolku Párty s Mexičanem zvou i na večerní posezení s hudbou.

Veteránská auta se zastavila v neděli 10. července na hradě Roštejn. | Video: Jindřich Kružík

HAVLÍČKOBRODSKO

Sklářský bazar Tasice
Kdy: sobota 24. června od 10.00 do 17.00
Kde: Sklárna Huť Jakub v Tasicích
Proč přijít: Sklárna v Tasicích připravila na sobotu bazar s doprovodným programem. Půjde o bazar skla a vánočních ozdob, lidé uvidí živou výrobu skla, představí se skláři ze Světelska a Mája z Hutě. A to v časech od deseti do jedné odpoledne a od dvou do pěti odpoledne. Ve dvě hodiny odpoledne začnou pověsti z naší Hutě, dále se bude malovat sklo s Ivanou Vorlíčkovou, která si připravila dílničku pro děti i dospělé. Jana Pašková ukáže výrobu šperků a prodávat se budou i řemeslné výrobky. Součástí jsou i komentované prohlídky a bohaté občerstvení.

Dětský moto den ve Štokách
Kdy: neděle 25. června od 10.00 do 16.00
Kde: Štoky, motorkářský den
Proč přijít: Příznivci motoristického sportu se mohou těšit na neděli do Štoků. Zájemci z řad dětí si budou moci vyzkoušet motorky. K zapůjčení a prohlédnutí budou benzinové i elektrické motorky značek YCF a Kuberg, tomu bude možné zapůjčit i vybavení pro bezpečnost dětí. Připravená bude malá trať pro úplné začátečníky i větší trať vhodnější pro starší a zkušenější piloty. Během akce bude zajištěno drobné občerstveí, káva a jiné nápoje.

Zámecký sklářský den ve Světlé nad Sázavou. | Video: Jana Kudrhaltová

TŘEBÍČSKO

Traktoriáda Slavice
Kdy: sobota 24. června od 14.00
Kde: Slavice, zemědělské družstvo
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Svaz traktoristů a přátel zemědělské techniky Slavice pořádá devátý ročník traktoriády. Každý, kdo vlastní naleštěný stroj zemědělského charkteru, může jet na spanilou jízdu obcí a na dovednostní soutěže. Sraz techniky je ve dvě hodiny odpoledne v areálu družstva, o půl hodiny později se stroje vydají na projížďku obcí s přesunem na skalku, kde na louce pod ní budou soutěže. Po soutěži ve čtyři odpoledne začne vyhodnocení soutěže, předání poháru a volná zábava.

Oslavy obce Příštpo
Kdy: sobota 24. června od 10.00
Kde: Příštpo, různá místa
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Obec Příštpo u Jaroměřic nad Rokytnou slaví tisíc let od první písemné zmínky. Oslavy začínají v deset dopoledne mší svatou u dětského a více účelového hřiště a pokračují v 11.00 dnem otevřených dveří v hasičské zbrojnici a na obecním úřadě. V půl jedenácté dojde k slavnostnímu požehnání nové lípy pod Tomanovými u Rokytné. Oficiální zahájení oslav je v jednu odpoledne na hřišti Strážnice. Od dvou do šesti budou na hřišti ukázky záchranářů, hasičů a policistů, pro děti je nachystaný bohatý doprovodný program. Večer se o zábavu postará kapela Phoenix.

Traktory na Chlumu. Těch opravdu nových bylo naprosté minimum. Lidé obdivovali hlavně ty staré. | Video: Deník/Milan Krčmář

ŽĎÁRSKO

Bítešská pouť
Kdy: pátek 23. června až neděle 25. června
Kde: Velká Bíteš, Masarykovo náměstí
Za kolik: na kulturní program dobrovolné
Proč přijít: Velká Bíteš ožívá pouťovým veselím. Už od pátku budou v provozu atrakce, lunapark a pouťové stánky. O víkendu veselí zpestří kulturní doprovodný program. V sobotu od sedmi hodin večer zahraje kapela Airback a v neděli od jedné do čtyř hodin se lidé mohou těšit na pouťové odpoledne s decovskou. Vystoupí folklorní skupina Bítešan, dospělá sekce a také dechová hudba Horané.

Street food fest Svratka
Kdy: sobota 24. června od 11.00 do 18.00
Kde: Svratka, koupaliště
Proč přjít: Street Food Festival Svratka zabere v sobotu areál místního koupaliště. Fajnšmekři se mohou těšit na opravdové dobroty. V nabídce bude hovězí smash burger, burger s trhaným kachním masem, vege burger, smažené nudle s hovězím masem, krevety, hot dog, Foie Gras, Lanýže, hovězí pastrami sendvič, hranolky na sádle, langoše s lanýžem nebo domácím kečpuem, koblihy či točená zmrzlina.

V Křižánkách se uskutečnil festival pouličního jídla. | Video: Deník/Jiří Kašpárek