„Je to krásné město, už jsme se tady několikrát procházeli. Vždy se snažíme něco z té naší zemičky poznat, takže se jdeme před, nebo po koncertu, vždy projít,“ sdělil tehdy Deníku své pocity z města zpěvák.

Vstupné v předprodeji stojí 468 korun, na místě potom rovnou 500 korun. „Vstupenky ještě máme, vyprodáno není. Lidé se na koncert dostanou i na místě,“ mírní případné obavy návštěvníků na poslední chvíli Jana Výborná z pelhřimovského informačního centra.

Areál se otevírá hodinu před koncertem a děti do deseti let v doprovodu dospělého mají vstup zdarma.

O den později pokračuje Léto v Pelhřimově na Masarykově náměstí dechovou kapelou Radovanka z Jiřic. Ta zahraje od deseti dopoledne a vstup je zdarma. Kapela v plném obsazení čítá patnáct členů a všichni jsou bývalí nebo současní absolventi Základní umělecké školy Gustava Mahlera v Humpolci. Radovanka je stálicí programů ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska.

Závod Alpe Adria Championship v chorvatském Grobniku
Sezóna začala. Michal Prášek na prvním Alpe Adria Championship závodě v Grobniku

Pelhřimovské léto i v dalších týdnech nabídne bohatý program. V pátek 23. července přijede písničkář Pokáč a 20. srpna pak kapela Horkýže slíže. Pro děti jsou každé druhé úterý v měsíci připravené pohádky na hřišti u kulturního domu Máj a nachystané jsou i tančírny a taneční zábava.

O den dříve než Klus přijede do krajského města kapela Chinaski s Michalem Malátným, která si s sebou přiveze i hosty. Brány areálu letního kina v Jihlavě se otevírají v pět hodin odpoledne, samotný koncert pak začne čtvrt hodiny před devátou večerní.

Byla to právě kapela Chinaski, která jako první zahrála v květnu pro dva tisíce lidí v pilotním koncertu Šance pro kulturu a společně s organizátory ukázala, že koncerty jsou a budou bezpečné. „Konečně jedeme za vámi, koncerty vyřešíme v souladu s aktuálními možnostmi a nařízeními. Zahrajeme pod širým nebem a moc se těšíme,“ zve návštěvníky na svém webu kapela Chinaski. Základní vstupné pro dospělé stojí 590 korun.

PELHŘIMOVSKO

Detektiv Lupa dětem
KDY: 10. července od 11.00
KDE: Humpolec, park Stromovka

Loutkovou pohádku Detektiv Lupa a tajemná věž pro ty, co se nebojí, sehraje Divadlo Damúza. S detektivem Lupou se děti vydají do jedné zapomenuté vesnice na kraji lesa. Představení je vhodné pro diváky od čtyř let a jejich rodiče.

Dobré struny a host
KDY: 10. července od 16.00
KDE: Vyklantice, park na zámku
ZA KOLIK: 100 korun

Koncert pražské country a bluegrassové skupiny Dobrý struny a jejich hosta Jiřího Řezníčka se koná ve Vyklanticích. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do místního hostince. Občerstvení je zajištěno. Kapela vznikla v roce 2014, hrají převážně převzaté písně známých country velikánů jako Michal Tučný, Fešáci nebo Greenhorns.

Pouťová dechovka v Kališti u Humpolce.
Pouťová dechovka v Kališti u Humpolce. Lidé si užili muziku a setkání s přáteli

Hradní park v celé kráse
KDY: 10. a 11. července, různé časy
KDE: hrad Kámen, park
ZA KOLIK: zdarma

Pozoruhodný park hradu Kámen nabízí okrasné jezírko s rybičkami a lekníny, alpinum s rozkvetlými levandulemi, dlužichami a kakosty. Při komentovaných prohlídkách, které se budou konat celý víkend vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin, se zaměří na historii parku i na zajímavé rostliny a živočichy, které je v aktuální roční době možné pozorovat. Park je přístupný od 10.00 do 18.00 hodin.

Kaliště Gustava Mahlera
KDY: 11. července od 15.00
KDE: Kaliště u Humpolce, rodný dům Gustava Mahlera
ZA KOLIK: 99/49 korun

Koncert je součástí festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců v Kališti, kde se Gustav Mahler narodil. Program představí písně dvou velikánů vážné hudby Josefa Bohuslava Foerstera a Gustava Mahlera. Účinkují profesor Jiří Štilec, Ahmad Hedar a Ester Pavlů. Autobus odjíždí ve 14.00 od hotelu Gustav Mahler v Jihlavě.

Další tipy

Havlíčkobrodsko

Sousedský podvečer
KDY: pátek od 19.00
KDE: Havlíčkův Brod, dvorek hudebního klubu OKO
ZA KOLIK: 120 korun

Slam poetry exhibice je neotřelý styl básnicko-zpívaného přednesu. Na programu bude Vašek z Aše, mistr CrossSlamu, dále vysokoškolská Lektorka s neotřelými tématy, Josefenka z Břeclavi a Mikeš z třebíčské slamové školy.

Setkání Jeden z nás
KDY: 10. července od 16.00
KDE: Číhošť, kostel Nanebevzetí Panny Marie a fara
ZA KOLIK: vstupné na koncert 350 korun, ostatní dobrovolné

V Číhošti se koná benefiční setkání Jeden z nás, které připomíná 119. let od narození kněze Josefa Toufara. Od čtyř je otevřený kostel Nanebevzetí Panny Marie a od šesti večer vystoupí na farním dvoře houslista Pavel Šporcl. Poté se koná v kostele mše svatá a od půl desáté večer je na programu na zahradě u kostela videoprojekce Otakara Duška a vystoupení operní pěvkyně Emy Hubáčkové s klavírním doprovodem Vladimíra Župana.

Běžecká romantika ve Žďárských vrších
Letní romantika ve Žďárských vrších. Běhej lesy rozběhaly 1 600 účastníků

Jihlavsko


Kniha džunglí v zoo
KDY: 9. a 10. července od 18.30
KDE: Jihlava, zoo

Pohádka Kniha džunglí vypráví dobře známý příběh Mauglího, kterého zachrání před lidožravým tygrem Šér-Hánem vlčí smečka.

Rock fest Polná
KDY: 9. července od 20.00
KDE: Polná, zámek, letní scéna
ZA KOLIK: 100 korun

Rockový festival na zámku přivítá kapely Zádrhell, Jordanii, Gallen a Withface. Prvních sto piv bude zdarma. Akce bude vzpomínkou na Michaela Ondráka, dlouholetého provozovatele Zámecké Rychty a kulturního střediska Zámek Polná. Zemřel před rokem ve věku 51 let.

Dobrovolníci z Třeštice pracují v Hodoníně, tam v těchto dnech opravují střechu místní základní školy.
Víc to fuklo. Lidé na jihu Moravy jsou stateční, říkají pomocníci z Jihlavska

Medvědí příběhy
KDY: 9. července od 21.15
KDE: Třešť, bývalý zimák
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné, výtěžek jde na dobročinné účelyV areálu bývalého zimního stadionu v Třešti promítají české filmy. V pátek to bude animovaný film Mlsné medvědí příběhy.

Schumpeter open air
KDY: 10. července od 20.00
KDE: Třešť, zahrada Schumpeterova domu
ZA KOLIK: 60 korun

Uskupení Třešťský průměr si pro diváky připravil celou řadu scének a zábavných skečů.

Závod Superbiků na letišti v Žilině
Těšil jsem se, že poznám novou trať. Naše první závody na letišti u Žiliny


Půl/maraton pro Sdílení
KDY: 10. července od 8.45
KDE: Telč, Lipky
ZA KOLIK: výtěžek jde na dobročinné účely pro hospicovou péči Sdílení Telč

Běžecký závod v Lipkách a po inline stezce a cyklostezce. Účastníci mají na výběr trasy různých délek, od zkráceného okruhu pro děti až po půlmaraton a maraton. Po trati budou občerstvovací stanice s pitím, ovocem a energetickými tyčinkami. Pro děti budou připraveny závody už od úplně nejmenších až do 15 let. Na závodníky čekají ceny od sponzorů akce, pro vítěze medaile a pohár. Registrace je možná na webových stránkách behyprohospice.cz.

Příběhy na hradě
KDY: 10. července od 20.30 a 22.00
KDE: Polná, hrad
ZA KOLIK: 100/60 korun

Noční kostýmované prohlídky polenského hradu jsou oblíbenou atrakcí. Kdo má rád tajemno, přijde si na své. Počet osob na prohlídku je omezený.

Monkey Race Skuhrov spouští registrace do čtvrtého ročníku
Monkey Race Skuhrov spouští registrace do čtvrtého ročníku! Můžete se přihlásit

Žďársko


Letní dětské prohlídky
KDY: 9. července od 10.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: 90 korun

Už popáté připravili na žďárském zámku letní program pro rodiny s dětmi, který trvá asi hodinu a půl. Akce je vhodná pro děti i dospělé, akce je plná výtvarných i pohybových aktivit.

Fajtfest na kopci
KDY: 9. - 10. července od 16.00
KDE: Velké Meziříčí, Fajtův kopec
ZA KOLIK: vstupné 1500 korun

Metal Open Air Festival na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí začal už ve čtvrtek a během tří dní vystoupí tři desítky kapel. Například Decapitated nebo Sushiho Ghostkid. Vstupenku lze koupit pouze na celý festival za 1500 korun.

Let nízko nad rybníkem Smrk, vpravo lom Vanov.
Plavba na nebi. Lom Vanov, rybníky u Telče a historické město jak je neznáte

Festival minipivovarů
KDY: 10. července od 11.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek

Celkem šest různých minipivovarů připravilo řadu speciálů. Součástí programu je i živá hudba. Vystoupí kapela Airback a Orchestr městského divadla, pro děti je nachystaný koutek a k zakousnutí bude prase na rožni, klobásy a další.

Štruncovi v galerii
KDY: 11. července od 18.00
KDE: Nové Město na Moravě, Horácká galerie
ZA KOLIK: vstupné 300 korun

Brněnská nadžánrová kapela Kateřiny a Dalibora Šruncových, kteří mimochodem hrají se skupinou Javory sourozenců Ulrychových, vystoupí na akci Cimbal Classic. Zájemci si mohou poslechnout hudbu ovlivněnou folkem, folklórem, ale i vážnou hudbou.

Třebíčsko


Poutníci na parkovišti
KDY: 11. července od 19.30
KDE: Třebíč, parkoviště Řípovská ulice
ZA KOLIK: 50 korun

Koncert bluegrassové skupiny Poutníci je součástí týdenního festivalu Třebíčské kolečko aneb kultura jde za vámi. Oblíbená kapela loni oslavila padesáté narozeniny, hraje mix bluegrassu a country. Až do koronavirové krize měla každý rok na svém kontě více než stovku odehraných koncertů. Loni vydala své šestnácté CD.

Krotíme Třebíč
KDY: 10. července od 14.00
KDE: Třebíč, rybník Zámiš
ZA KOLIK: zdarma

Ať si zajíc nebo želva, u nás vítej, nám to neva.To je heslo pořadatelů pravidelných společných výběhů pro radost. Zájemci běhají pro radost. Bude ale i příležitost pro to, aby se mohli v klidu najíst a napít, ventilovat všudy přítomný stres. Lidé se sejdou, aby si popovídali a užívali si společně legraci a sdíleli zážitky. Cílem je i vzájemná motivace.

Výlet do Českého Krumlova
Historie. Projděte se romantickými uličkami středověkého centra Českého Krumlova

Rychle a zběsile
KDY: 9. a 10. července od 21.15
KDE: Třebíč, parkoviště na Řípovské ulici
ZA KOLIK: 50 korun

Letní kino v Třebíči nabídne dvoudenní porci filmů. V pátek je na programu film Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw. V sobotu ho vystřídá snímek Trollové: Světové turné.

Štěstí je krásná věc
KDY: 12. července, po setmění
KDE: Rouchovany, náměstí
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Český film Štěstí je krásná věc uvidí diváci v Rouchovanech. Zjistí, že výhra 176 milionů v loterii změní hlavním protagonistům život. Co vše jim bohatství přinese, zjistí po setmění na náměstí.