Trabant, céčka, Vitacit, slavný hit Holky z naší školky. To jsou věci, které zůstávají stále v paměti. Lidé se mohou do dob minulých vrátit v sobotu na Šlakhamru, v čase od deseti do pěti odpoledne. Návštěvníci si připomenou slavné filmy, mohou hádat písničky a jejich interprety, zkusí poznat kromě tradičního trabantu i jiné značky aut, podívají se i do šatníku a panelákového bytu. Nebudou chybět tradiční pochoutky. Pro zájemce bez rozdílu věku bude otevřená retro herna, kde si vyzkouší poskládat Rubikovu kostku, céčka, zahrát stolní fotbal či hru Logic a vyrobí i mávátko.„Retro výlet je tentokrát určený všem generacím, úkoly jsou připravené tak, aby je mohli plnit příchozí všech generací. Navíc ani nemusí splnit všechna stanoviště. Za splněné úkoly získají penízky a za ty si lze v našem obchůdku Hamrex vybrat odměnu,“ uvedla tisková mluvčí Technického muzea Brno Zuzana Doubravová.

Kromě retro stanovišť čekají na návštěvníky již tradičně kováři. Lidé je uvidí jak při práci na unikátním, vodou poháněném bucharu, tak při tradiční práci na kovadlinách. „Atmosféru akce mohou příchozí doladit retro oblečením,“ dodala Zuzana Doubravová

Toto nejsou snímky ze zimy, ale ze začátku srpna na jedné zahradě v Hybrálci. Kroupy ničily úrodu i květiny.
VIDEO: Bílo v srpnu? Na Jihlavsko se sesypaly kroupy, lidé na ně brali lopaty

Již třináctý Retroden pořádají v sobotu v areálu hasičské a sokolské zahrady ve Svratce. „Lidé se mohou těšit na bohatý program. Sraz historických vozidel začne ve dvě hodiny. Zájemci se budou moci svézt historickým autobusem Škoda. O půl třetí vystoupí Petra Janů a na čtvrtou hodinu je připravená retro přehlídka s programem a hudebním překvapením. Retroden zakončí večerní čaj aneb diskotéka s hity šedesátých až osmdesátých let,“ uvedl místostarosta Svratky Martin Mudroch. Návštěvníci v retro oblečení jsou vítaní i na této akci.

PELHŘIMOVSKO

Kámenské hradohraní
KDY: sobota a neděle
KDE: hrad Kámen

Tento víkend se na hradě Kámen bude konat již devátý ročník Kámenského hradohraní. Chybět nebudou šermířská vystoupení, kouzelníci Telemat a Telepat, sokolník s dravci a sovami. Po oba dva dny budou hradní expozice přístupné od 10.00 do 17.00 bez doprovodu průvodců. Návštěvníci si tak celý hrad po zakoupení vstupenek projdou sami a mohou se zapojit do zábavně naučného kvízu s úkoly. Sobotní večerní program od 19.00 do 21.30 hodin bude patřit hraným prohlídkám a ve 22.30 hodin vystoupí skupina Gaja Yritis se svou ohňovou show.

Koncert Letních žesťových kurzů Žďár
KDY: neděle od 17.00
KDE: Kamenice nad Lipou, nádvoří zámku
ZA KOLIK: 100 korun

Závěrečný koncert Letních žesťových kurzů Žďár bude podle pořadatelů nezapomenutelným zážitkem. Vystoupí na něm všichni účastníci, asi třicet hráčů na žesťové nástroje, z velké části vyučující, studenti či absolventi akademií a konzervatoří z celé republiky. Zájemci se mohou těšit na mnoho unikátních skladeb. Vstupné je sto korun.

Koncert Schimmerle Klezmer Kabaret
KDY: neděle od 19.00
KDE: Pacov, komunitní centrum
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

V neděli od sedmi hodin se koná v zahrádce pacovského Komunitního centra klezmer koncert skupiny Schimmerle Klezmer Kabaret u příležitosti Dne židovských památek České republiky.

Pelhřimovská tančírna
KDY: sobota od 19.00
KDE: Pelhřimov, prostranství za KD Máj
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Tančírna pod širým nebem je opět tady. Chybět nebude občerstvení, koktejly, hudba a tanec.

Quijotova šedesátka
KDY: pátek a sobota
KDE: hrad Lipnice

Osmý ročník Quijotovy šedesátky v překrásných prostorách hradu Lipnice nad Sázavou, v přírodním amfiteátru pod hradem a také v kostele, nabídne sérii nejrůznějších divadelních představení, koncertů, tanečních vystoupení, a to nejen umělců s handicapem. Návštěvníci se mohou těšit na kapelu AG – Flek, taneční vystoupení Proty Boty, inscenaci Sněžibába a čert Divadla Harmonika, nebo na společný koncert písničkářů z různých zemí: Jiří Vondrák, Petr Rímský, Alexey Kudryavtsev a Tolek Muracki. Uvidí premiéru inscenace Don Don Šajn vznikající pod hlavičkou jedinečného rukopisu Divadla Klauniky Brno. Festival vyvrcholí tradičním Exhumanizačním pochodem za Jaroslava Haška.

Milovníci veteránů se sjeli o víkendu na charitativní akci do Pacova
Omrkli veterány a pomohli hasiči na vozíku. Sraz v Pacově nebyl jen pro zábavu

DALŠÍ TIPY

HAVLÍČKOBRODSKO

Lipenské slavnosti
KDY: pátek až sobota
KDE: Lípa

Od pátku do neděle se uskuteční v Lípě u Havlíčkova Brodu Lipské letní slavnosti. Oslaví výročí 670 let obce a zároveň sraz rodáků. V sobotu vystoupí dechová kapela Božejáci a večer bude patřit koncertu Olgy Lounové. Nebude chybět doprovodný program pro malé i velké. Na neděli se mohou zájemci těšit na koncert a zábavnou show bejbypankové kapely Kašpárek v rohlíku.

Nedělní koncert
KDY: neděle od 18.00
KDE: Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: zdarma

Město Havlíčkův Brod připravilo na celé léto nedělní koncerty. Začátky koncertů jsou vždy od šesti večer. V neděli zahraje rocková kapela Bass, 15. srpna countrycrossbandová kapela Wobčas a 22. srpna rocková kapela Ozzy Osbourne revival. V případě nepříznivého počasí mohou být koncerty zrušené.

Pochod Havlíčkovy mládeže
KDY: sobota od 10.00
KDE: Havlíčkův Brod

V sobotu se koná Pochod Havlíčkovy mládeže do Havlíčkové Borové u příležitosti dvoustého výročí narození Karla Havlíčka Borovského. Sraz je v deset hodin na náměstí u Havlíčkova domu.

JIHLAVSKO

Parní léto v Hodicích
KDY: sobota od 16.00
KDE: Hodice, vlakové nádraží

Setkání na hodickém nádraží s parním vlakem a spoustou zajímavých atrakcí nejen pro děti se koná v sobotu od čtyř hodin. Hrát bude Countrybanda. Parní lokomotiva přijede od Telče do Hodic v 16.16, poté pokračuje do Třeště, odsud odjede do Hodic zpět v šest večer a zůstane tam stát na nádraží až do 21.45. Poté se vydá zpět na základnu do Telče.

Vrchol Stražiště u Pacova
Tip na výlet: Navštivte Stražiště, kde při větru zvláštně pískají stromy

Dej si FOOD festival
KDY: sobota od 10.00
KDE: Luka nad Jihlavou, za zdravotním střediskem
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Kombinace klasického pouličního jídla i regionální producenti se představí v Lukách nad Jihlavou. Součástí je doprovodný program v podobě Michala Nesvadby s kouzelnou školkou, Petr Bende Trio, taneční vystoupení loucké aerobičky Anny Třetinové a večer letní kino Prvok, Šampón,Tečka a Karel. Dojde i na osvěžení v podobě pěnové show, aquazorbing a další.

Plíhal a Žalman v Telči
KDY: sobota a neděle od 19.30
KDE: Telč, nádvoří zámku
ZA KOLIK: 500, 450 korun

Prázdniny v Telči pokračují i o víkendu kvalitní hudbou. V sobotu v hlavním programu zahraje Karel Plíhal, v neděli se představí uskupení Antikvartet a Žalman a spol.

ŽĎÁRSKO

Street food festival
KDY: sobota od 10.00 do 21.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: zdarma

Na Street food festivalu ve Žďáře nad Sázavou v nabídnou v sobotu zájemcům to nejlepší přímo z Afriky, ale i z dalších koutů světa. Kdo bude mít chuť, může přijít ochutnat na Žďárský food festival na nádvoří zámku skvělé tropické ovoce, najdou zde také sušené ovoce, koření ze Zanzibaru, extra kvalitní čaj, džemy a mnoho dalšího.

Heřmanická dechovka
KDY: sobota od 13.00
KDE: Dolní Heřmanice
ZA KOLIK: 200 korun

Obec Dolní Heřmanice zve na již třináctý ročník Heřmanické dechovky v areálu u fotbalového hřiště. Pořadem bude provázet moderátor Karel Hegner z Brna. Vystoupí Doubravěnka, Lidečanka, Jižani, Muzikanti Ladislava Prudíka a Straňanka. Vstupné je 200 korun.

XVI. Memoriál Fr. Proseckého sen.
KDY: sobota od 7.30
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Na setkání historických vozidel a vozidel Tatra, včetně jejich příznivců mohou zájemci dorazit v sobotu na bystřické náměstí. Příjezd je naplánovaný od půl osmé do deseti dopoledne. Od půl jedenácté vystoupí big-beatová skupina Kroky. V jednu je komentovaný start na Retroden do Svratky. Akce je součástí Vavřinecké pouti v Bystřici.

Dne 8. června přijela do Pacova na návštěvu dcera posledního pacovského rabína Nathana Guttmanna Nelly Prezmah, která žije od roku 1948 v Izraeli.
Den židovských památek 2021. Zájemci si prohlédnou synagogu a památník

TŘEBÍČSKO

Festival Petra Dvorského
KDY: sobota od 20.00
KDE: Jaroměřice nad Rokytnou, nádvoří zámku
ZA KOLIK: základní vstupné 350 korun

Letošní 23. ročník hudebního festivalu Petra Dvorského začíná tuto sobotu od osmi hodin na nádvoří zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Zahajovací galakoncert se tradičně stane klasickou slavnostní předehrou celého festivalového programu. Diváky čeká souhra lidského hlasu a symfonického orchestru v áriích, duetech a orchestrálních číslech z oper Verdiho, Masseneta, Smetany, Dvořáka a Pucciniho. Festival trvá do 21. srpna.

Čechomor turné 2021
KDY: pátek od 19.00
KDE: Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné 590 korun

Čechomor vyráží na letní Kooperativa Tour s novou deskou Radosti života a zároveň oslaví třiatřicet let skupiny na hudební scéně. V Náměšti nad Oslavou vystoupí v pátek na nádvoří zámku od sedmi večer.

Na chill v Třebíči
KDY: sobota od 10.00 do 22.00
KDE: Třebíč, Tyršovy sady
ZA KOLIK: 100 korun

Další ročník festivalu Na chill se tentokrát koná na jiném místě – v Tyršových sadech. Zájemci si vychutnají pochoutky místních kuchařů, osvěží se vyladěnými drinky lokálních barmanů a výčepních, poslechnou si pohodovou muziku.

Manželé Peterkovi oslavili zlatou svatbu
Zlatá svatba v Petrovicích. Manželé Peterkovi oslavili krásné jubileum

CO SE DĚJE U SOUSEDŮ

Brněnské muzejní noci
KDY: sobota od 18.00 do 24.00
KDE: Brno

Na víc než dvaceti místech po celém Brně čekají v sobotu mezi šestou večer a půlnocí na návštěvníky výstavy, programy a mimořádné prohlídky u příležitosti letošní Brněnské muzejní noci. K návštěvě bude lákat Moravská galerie, Muzeum Brněnska a další známé instituce. Návštěvníci ale mohou nahlédnout i na krajský úřad, do brněnského pracoviště národní banky, do virtuální expedice brněnské zoo nebo třeba do Muzea vlakové pošty.

Pivní slavnosti
KDY: sobota během dne
KDE: Znojmo

Sobotu ve znamení pěnivého moku si mohou užít lidé ve Znojmě. Letos se Pivní slavnosti přesunou z Horního náměstí do areálu pivovaru. Návštěvníci se mohou těšit na tři hudební scény. U rotundy zahraje v deset večer Kapitán Demo, v Enotéce vrcholí program s Totálním nasazením a na pivovarské zahrádce budou hvězdou večera Páni kluci a Irnis.

Děd a vnuk vytvořili rekord v žárovce
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově: Děd a vnuk vytvořili rekord v žárovce

CO SE CHYSTÁ

FunnyFest
KDY: 13. srpna
KDE: Velké Meziříčí
ZA KOLIK:

Další ročník multižánrového festivalu FunnyFest vypukne už za týden. Koná se v pátek 13. srpna v čase od tří odpoledne do deseti večer na náměstí ve Velkém Meziříčí. Zájemci se mohou těšit na Fotící bedýnku, TikTokery, Slackline, vyrobu placek a další. Mezi kapelami a interprety vystoupí Eirik, Jakub T. Hladík a Tomáš Štefka, Vzhůru a níž. Občerstvení na místě bude zajištěné.Na festivalu budou moci lidé zakoupit výrobky klientů z denního stacionáře NESA.

Koncert kapely Túfaranka
KDY: 15. srpna, od 14.00
KDE: Chlum, hřiště
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Obec Chlum společně s hasiči a myslivci z Chlumu zvou všechny příznivce dechové hudby na koncert dechové kapely Túfaranka ze Šakvic. Uskuteční se 15. srpna v areálu hřiště Chlum na Třebíčsku. Začátek je od dvou hodin odpoledne. Občerstvení je zajištěno. Vstupné je dobrovolné.

Mrkvancová pouť v Polné
KDY: 10. – 12. září
KDE: Polná, Husovo náměstí
ZA KOLIK:

Jedna z největších poutí na Vysočině, Mrkvancová pouť, se koná druhý zářijový víkend v Polné. Při této události mají lidé možnost ochutnat tradiční pokrmy z Vysočiny, koupit si místní výrobky a sebe i děti zabavit pouťovými atrakcemi, navštívit výstavy, koncerty a jiná představení. Nejdůležitější ovšem je ochutnat tradiční sladký pokrm – Mrkvance. Tuto pochoutku je možné si dát pouze v Polné, kde se traduje, že její chuti propadl i známý malíř Mikoláš Aleš.