Co nejvíce lidí by se co nejrychleji mělo naočkovat posilující dávkou vakcíny proti koronaviru, shodli se včera odcházející premiér Andrej Babiš i nastupující Petr Fiala. Na společné tiskové konferenci tak podpořili iniciativu Lékaři pomáhají Česku.

Deník u té příležitosti zanalyzoval dostupná data, kolik lidí si zatím pro třetí dávku došlo. Výsledek? Do pondělní večera získalo posilující vakcínu 826 tisíc zájemců. Nárok na ni přitom mělo už téměř půldruhého milionu lidí, kteří dostali druhou dávku před půlrokem či delší dobou. Takzvaný booster tedy má zatím jen necelých šedesát procent z nich.

Nově objevená varianta koronaviru, B1.1.529, nazvaná omikron děsí vědce i světové burzovní trhy.
PŘEHLEDNĚ: Jak nebezpečná je mutace omikron a jak je to s očkováním

Posilující dávky přitom jednoznačně dávají smysl, vyplývá z výpočtů matematika René Levínského. Podle člena Mezioborové skupiny pro epidemické situace to ukazují tuzemská data o očkovaných, kteří se v poslední době nakazili koronavirem. "Vakcinace teď vydrží zhruba čtyři měsíce a po osmi měsících je už poměrně slabá," řekl serveru A2larm.

Posilující dávka podle iniciativy Lékaři pomáhají Česku účinnost vrátí již za týden na devadesát procent.

To pomůže kromě očkovaných i přeplněným nemocnicím. „Lidé po posilující dávce v této chvíli vyžadují hospitalizaci jen zcela výjimečně,“ uvádí iniciativa na svém webu.

Do úterního večera mělo na posilující dávku nárok více než šest set tisíc lidí, kteří mají v těle vakcínu déle než půl roku, a pro booster si zatím nepřišli. Počínaje dneškem jich přibyly další statisíce.

Na posilující dávku mají nově nárok lidé starší šedesáti let a chroničtí pacienti už po pěti měsících. Jedná se o další statisíce lidí, kteří dostali druhou dávku během června.

Zleva designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)
Fiala a Babiš se spojili. Podpořili plán iniciativy Lékaři pomáhají Česku

Z průzkumu agentury PAQ Research přitom vyplývá, že o booster mají zájem zhruba tři čtvrtiny oslovených.

O posilující dávku tak dneškem počínaje může zažádat i víc než milion lidí najednou. V poslední době se přitom dařilo třetí dávkou očkovat v průměru jen 150 tisíc lidí týdně.

Zapojení gynekologů či zubařů 

Ambulantní lékař Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku by proto do očkování chtěl zapojit ambulance, ale také zubaře nebo gynekology. „Žádám kolegy v ambulantní sféře, aby se přihlásili na našem webu do dobrovolnického seznamu,“ řekl na společné tiskové konferenci s odcházejícím i nastupujícím premiérem.

Ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informačních technologie má vzniknout jednoduchý systém, v němž by se lékaři zaregistrovali, vyčlenili část ordinačních hodin a odhadli počty lidí, které by v nich mohli naočkovat.