Vyplynulo to ze čtvrtečního rozhodnutí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Jenom díky tomu, že se Broža u soudu domáhal vyvrácení otcovství, vyplynula na povrch výměna novorozenců v třebíčské nemocnici. Dnešní rozhodnutí soudu je prvním oficiálním rozhodnutím v tomto případu.

Přestože testy DNA už dříve ukázaly, že Broža a Trojanová nejsou rodiči Nikoly, bylo podle právníků nutné právoplatné rozhodnutí soudu, od něhož se budou odvíjet další právní úkony, například změna jména. "Další soudy nebudou třeba, bude stačit prohlášení všech zúčastněných před soudem, že jsou rodiči druhých dětí, a výměna by měla být právně v pořádku," míní jihlavský advokát Pavel Kasal.

Soud v případu uložil znalecký posudek, odebral vzorky DNA celkem šesti lidem, tedy i druhému manželskému páru Čermákových z Přibyslavic na Třebíčsku, kteří podle dosavadních zjištění policie vychovávají dítě Broži a Trojanové. Rodiče obou holčiček se již domluvili na výměně dětí.

Pokud chtějí nepraví rodiče dále pečovat o dítě, které není jejich, musí podle českých zákonů požádat o jeho osvojení. K adopci potřebují souhlas pravé rodiny. Pokud ho získají, případně pokud praví rodiče do šesti měsíců neprojeví o dítě zájem, rozhodne soud o adopci. Kdyby nebyli známi biologičtí rodiče, musel by být stanoven poručník dítěte. Tím by se stal orgán sociálně právní ochrany dítěte nebo dítěti nejbližší osoby, tedy nebiologičtí rodiče, kteří se už o dítě starají, popsal ČTK oficiální úřední postup právník ministerstva práce a sociálních věcí.

"V konkrétním třebíčském případě by platilo, že kdyby se páry rozhodly nechat si děti, musely by si vzájemně dát souhlas k osvojení. Pak by musely požádat soud o svěření dítěte do náhradní rodinné péče," řekl právník MPSV.

Broža se na soud obrátil na doporučení švagra,

protože měl pochybnosti o svém otcovství k dítěti, jež vychovával s partnerkou. Oba rodiče byli tmavovlasí a děvčátko blondýnka. Švagr Brožu přesvědčil, aby si nechal udělat testy otcovství. Z nich vyplynulo, že otcem Nikoly není.

Otec proto požádal žďárský soud, aby byl zbaven otcovství. Matka dítěte ale trvala na tom, že dítě má s ním. Proto soud nechal provést testy i u matky. Z nich vyplynulo, že k dítěti, které vychovávala, ani ona nemá pokrevní vztah. Vzpomněla si, že dítě mělo den po porodu velmi rozdílnou váhu a prověřováním byla zjištěna výměna dětí v porodnici.

Vedení třebíčské nemocnice hodlá zveřejnit závěry svého vyšetřování záměny novorozenců v pátek na tiskové konferenci.