Stížností ohledně přetrvávajícího nepořádku především v zákoutí u mateřské školy, kde se výtečníci schází nejčastěji, se zabývali i senožatští zastupitelé na svém posledním zasedání.

Lidé ze vsi se obávají odplaty

Své si řekla i ředitelka školky Iva Mostová. „Jedná se o dlouhodobější jev. Ti mladíci vysedávají před školkou, pokuřují, pak nám do zahrady odhazují nedopalky. Tím to ale nekončí. Kolikrát přeskočí plot zahrady a dělají nepořádek i tam. Také se nám stalo, že jsme ráno našli poničené hrací prvky,“ uvedla Mostová.
Ta se otevřeně ozvala jako jedna z mála. „Je hrozně těžké proti něčemu takovému bojovat. Ví se, kdo konkrétně to nejčastěji dělá. Lidé se bojí odplaty.
Mockrát se stalo, že někdo viděl ty výrostky přímo při činu. Raději ale byl zticha a případ nenahlásil v obavě, aby si pro příště neposvítili právě na jeho dům,“ podotkl senožatský starosta Zdeněk Vaněk.
Další potíž spočívá v členitosti celého školního areálu, v němž se nepravosti stávají nejčastěji. Mezi budovami se skrývá spousta zákoutí, která je těžké uhlídat.
„Nabízí se jediné řešení. Prostor u mateřské školy necháme oplotit a opatřit výstražnými cedulemi se zákazem vstupu. Kdokoliv tam přesto vleze, dopustí se přestupku,“ nastínil řešení starosta Vaněk.

Humpolečtí policisté dokáží být v nutném případě na místě během deseti minut. „Pokud si občané všimnou nějaké nepřístojnosti, nejlépe je nám neprodleně zavolat,“ uvedl vedoucí humpoleckého obvodního oddělení Libor Kudrna.
Ředitelka školky Mostová ve svém dopise zastupitelům dále upozornila i na to, že s mladíky není kloudná řeč. „Když se je po dobrém snažíme usměrnit, kolikrát nám sprostě vynadají,“ dodala ředitelka školky.

Kuřáky stihne tvrdý trest

Podobnou zkušenost má i ředitelka dětského domova Eva Straková. „Každý dobře ví, kdo za tím vším stojí. Ti tři kluci k nám mají zákaz vstupu, přesto se tu často potulují s cigaretou. Když jim řeknu, že tady nemají co dělat, vyslechnu si od nich ošklivé nadávky,“ pokrčila rameny Straková, která nepopírala, že do mateřinky chodí potají kouřit i někteří její chovanci.
„Kohokoliv od nás tam nachytáme, dostane přísný trest,“ vyhlásila ředitelka dětského domova nulovou toleranci vůči hříšníkům.