„Od počátku letošního roku jsme zaznamenali již čtrnáctý případ oklamání a okradení našich starších spoluobčanů, přičemž za posledních čtrnáct dní je to již počtvrté,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kotková.

 
Jeden z případů řeší policisté na Pacovsku, kde manželé přišli o sto sedmdesát tisíc. Podobná situace se opakovala i v Humpolci, kde se zloděj vydával za příbuzného a nechal se pozvat do bytu poškozené, odkud si odnesl částku dvaceti tisíc.
 
„Zatím poslední případ máme hlášen z Pelhřimova, kde zlodějkou byla žena. Ta se vydávala za zaměstnankyni pojišťovny a dvaaosmdesátileté důchodkyni namluvila, že jí přinesla tisíc korun jako součást pojistného plnění. Stařenka ji pustila dovnitř, a nejen že nedostala nic, ale navíc přišla o více jak pět tisíc,“
popsala Kotková s tím, že k nejčastějším trikům patří podomní prodej zboží, vyúčtování za plyn, popřípadě za elektřinu, výhodná nabídka či výhra nebo
zloději přijdou pod záminkou, že je posílá někdo z příbuzenstva.
 
Obrana starších lidí před těmito podvodníky není snadná, ale vůbec ne neřešitelná.
 
Univerzálním doporučením je, nenechávat větší obnos peněz v domě či bytě, a když už není jiná možnost, uložit je alespoň na méně obvyklé místo, než je noční stolek nebo zásuvka v sekretáři.
 
„To je to první, kde zloděj vždy hledá,“ upozornila Kotková, která důrazně doporučuje nevpouštět do bytu nikoho cizího, případně si vše ověřit.
 
Snadnou obranou je také například menší trezor. Lidé by se při jeho zakoupení však měli vždy poradit s odborníkem.
 
„Trezor je dobrým řešením a dá se zakoupit už od dvou tisíc. Lidé však musí také vědět, jak takový trezor správně instalovat a na jaké místo. Existuje nebezpečí, že si ho zloděj odnese celý a má v něm všechny cennosti pohromadě. Ty menší neváží víc jak čtyři kila,“ upozornil Miroslav Točík.
 
„Seniorům bych však určitě doporučil bezpečnostní zámek, aby získali čas si dotyčného prověřit,“ dodal závěrem Točík.