Ovšem zábava se v tomto případě může snadno zvrtnout v tragédii. Zejména v případě neopatrného zacházení se zábavní pyrotechnikou.
Takové úrazy mohou být podle primáře chirurgického oddělení Miroslava Zahálky velmi vážné.

„Následky popálenin si pak člověk nese po celý život. Vůbec nejhorší jsou zranění při kterých je člověk nejen popálen, ale má i tržné rány,“ zdůraznil primář.

 

Úrazy mívají vážné následky

„Včasným zásahem lze ještě leccos zachránit, ovšem v případě, kdy je utržena celá končetina, je naděje, že ji lékaři dokáží znovu přišít, malá,“ dodal Zahálka s tím, že neméně důležitá je i první pomoc zraněnému.

U popálenin je nutné postižené místo chladit proudem vody, u vážnějších zranění poté přiložit sterilní obvaz. V každém případě je určitě lepší podobným nehodám předcházet. Zásadně se u těchto výrobků musí dodržovat návod na obalu.

„Výrobek musí být označen certifikátem státní zkušebny, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti. Nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti,“ popsala policejní mluvčí Hana Kotková s tím, že policisté se zaměřují na kontrolu zejména stánkových prodejců.

 

Nepatří dětem

„Ve stánkovém prodeji mohou být prodávány pouze předměty nejnižšího stupně nebezpečnosti, tedy třídy jedna. Volně prodejná je i pyrotechnika druhé třídy, ovšem pouze osobám starším osmnácti let. Do třetí třídy jsou zařazeny předměty, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů,“ dodala Kotková.

Při nákupu je třeba se zaměřit zejména na kvalitu nabízeného zboží. Předměty nesmí být poškozené, prohnuté ani navlhlé.

Podstatné je, kdo, kde a hlavně komu rachejtle prodává. „Pokud mám o věku kupujícího pochyby, chci vidět občanský průkaz. Do rukou dětí toto zboží rozhodně nepatří,“ zdůraznil pelhřimovský prodejce Jaromír Kašpar.