Soud v Pelhřimově označil za podvod i jeho výpravu před třemi lety na Srí Lanku, která byla poničena ničivou vlnou tsunami. Krajský soud v Táboře ale rozhodl, že se kauzou musí prvoinstanční soud zabývat znovu. A důvod? Ty jsou hned dva.
„Máme za to, že v případě humanitární mise by se spíše mohlo jednat o trestný čin zpronevěry, a ne podvodu. Soud také musí obžalovanému prokázat to, že měl od začátku v úmyslu peníze zpronevěřit,“ řekla včera Deníku soudkyně Jiřina Roubíčková z KS v Táboře.
Podle ní byl Maurer v tomto případě přehnaně aktivní.
„Před soudem tvrdil, že má spoustu důkazů na to, že peníze investoval do pomoci lidem v tísni. Jenže tyto důkazy ve spise chybí,“ upozornila Roubíčková.
Vojtěch Maurer včera Deníku řekl, že může věrohodně doložit investici asi 350 tisíc korun.
„Na místě jsme dávali lidem peníze do ruky. Sehnat doklad byl problém na cokoli. Já jsem si žádné peníze nenechal. Mám k dispozici i děkovné dopisy od místních lidí. K těm soud vůbec nepřihlédl,“ poznamenal Maurer. Ten je přesvědčen, že se v souvislosti s misí nedopustil žádného trestného činu.
„Jediné, čeho lituji, je to, že jsem vzal na misi ženský. S těmi byl problém, protože nedodržovaly mé pokyny a dělaly si, co chtěly,“ tvrdí Maurer.
Druhým důvodem, proč byl spis vrácen, je zprošťující rozsudek Okresního soudu v Pelhřimově v případě trestného činu neoprávněného podnikání. I tímto se bude muset soud znovu zabývat a provést nové dokazování.
Maurer byl ale odsouzen za další tři podvody, jeden úvěrový podvod a jednu zpronevěru. V těchto případech neměl krajský soud výhrady a rozsudky jsou pravomocné. Výše trestu ale bude záviset na dalším vývoji celé kauzy u soudu v Pelhřimově.
„Počkám, až dostaneme písemné rozhodnutí, a teprve podle toho budu provádět nové dokazování,“ okomentovala rozhodnutí krajského soudu Jitka Papežová, soudkyně OS v Pelhřimově.