Na veřejnosti práce policejního vyjednavače není moc známá. Mnozí ani nevědí, že lidé, kteří se tímto zabývají, u policie existují. Čas od času se zejména v médiích hovoří o tom, že policisté zachránili život člověku, který chtěl spáchat sebevraždu. I toto je jeden z případů, kterými se policejní vyjednavači zabývají.

Také pelhřimovské okresní ředitelství má ve svých řadách dva policisty, kteří kromě svých služebních povinností vykonávají i práci policejního vyjednavače. V roce 2005, tito policisté prošli speciálním kurzem pro policejní vyjednavače, a každý rok své znalosti v této problematice prohlubují a zdokonalují. Této práci se věnují jak muži, tak i ženy. A že i ženy dokáží uplatnit své schopnosti při této práci, tak o tom svědčí dva případy, které museli policisté řešit v loňském a letošním roce.

V červnu roku 2006 byl vyslán policejní vyjednavač do panelového domu na sídlišti v Pelhřimově. Sociální pracovnice sem přišly provést odejmutí sedmiletého chlapce matce. Matka syna neposílala do školy a sama užívala návykové látky. Bohužel matka nechtěla se sociálními pracovnicemi komunikovat a začala vyhrožovat, že ublíží synovi, ale i sama sobě.

Okamžitě byla na místo vyslána policejní vyjednavačka, která svým přístupem k ženě, hlavně uklidňováním a neustálým vysvětlováním a komunikací s ní dokázala, že po třech náročných hodinách byl chlapec matkou puštěn z bytu. Náročná vyjednávací akce skončila úspěchem, chlapec byl poté předán do opatrování babičce.

V dubnu letošního roku se objevil další případ, který musela řešit také žena – vyjednávačka. Na linku 158 bylo v 23,00 hodin nahlášeno ženou z Jihlavy oznámení, že jí kamarádka poslala SMS zprávu, kde uvádí, že se již spolu neuvidí, že chce spáchat sebevraždu. Nešťastná mladá žena, která měla tuto zprávu poslat, pobývala v té době na pelhřimovském okrese. Policisté okamžitě začali po ženě pátrat.

Zjistili, že žena je v tuto dobu na diskotéce ve Starém Pelhřimově. Policejní vyjednavačka okamžitě telefonicky kontaktovala ženu. V rozhovoru jí žena sdělila, že se jedná o nedorozumění, že její SMS zprávu kamarádka špatně pochopila. Obě ženy se spolu totiž nepohodly a proto žena kamarádce napsala, že už jí nikdy nechce vidět. Policejní vyjednavačku žena dále ujistila, že nemá a nikdy neměla v úmyslu sebevraždu spáchat.

Zdálo by se, že tento případ policii ani nepřísluší. Ale skutečnost je jiná. Vždyť nikdo neví, v jakém duševním stavu žena zprávu napsala a co se mohlo dít dál. I zde se ukázala profesionalita, rychlost, rozhodnost a dobrá komunikace policistky.