Těžké zranění utrpělo při kolizích 73 lidí, tedy o 23 více než o loňských prázdninách, řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

"Za nejtragičtější prázdninovou nehodu považuji nehodu dvou chlapců na Táborsku. Případ stále vyšetřujeme," uvedla Kameníková. Dva bratři z Prahy, kterým ještě nebylo 18 let, si v neděli vypůjčili škodovku od příbuzné. Mezi Kalištěm a Větrovem sjeli ze silnice a narazili do stromu. Záchranáři už jim nemohli pomoci.

Na jihu Čech se od 1. července do 30. srpna stalo 1946 nehod, což je o 356 více než ve stejném období roku 2006. Policisté evidují i nárůst lehkých zranění. Loni utrpělo lehké zranění 231 lidí, letos statistiky uvádějí 358 lehkých zranění.

Přibylo také lidí, kteří se před jízdou napili alkoholu. Dechové zkoušky odhalily alkohol u 128 řidičů, loni nadýchalo 85 řidičů. Mezi nejčastější příčiny nehod patřil nesprávný způsob jízdy, kvůli němuž havarovalo 688 řidičů. Přednost nedalo 257 šoférů a rychleji, než povolují předpisy, jelo 248 řidičů.

Mezi vážné prázdninové nehody patří také havárie rakouského autobusu u Romžberka nad Vltavou. Autobus se 34 lidmi sjel 3. srpna ze silnice a převrátil se na střechu pár metrů od břehu Vltavy. Pět lidí se zranilo těžce a 18 lehce.

"Za velmi vážnou považuji také nehodu kamionu, který v Drahonicích narazil do domu. Kdyby byl v té době někdo uvnitř místnosti, pravděpodobně by nepřežil," podotkla Kameníková. Kamion převážející obilí narazil do rodinného domu na Strakonicku 24. srpna. Při průjezdu ostrou levotočivou zatáčkou přímo v obci jel pravděpodobně příliš rychle. Nikomu z obyvatel se nic nestalo, řidič tahače utrpěl lehké zranění.

Na jihu Čech zemřelo od začátku roku při nehodách 52 lidí, tedy o 12 více než loni. Počet nehod přitom klesl. Zatímco loni evidovali policisté od 1. ledna do 30. srpna 7288 kolizí, letos se za stejnou dobu na jihočeských silnicích stalo 6703 nehod. "Nehod ubylo, ale jejich následky jsou tragičtější. Řidiči se chovají velice neohleduplně a nezodpovědně," uvedla Kameníková. Dodala, že první týden v září chystají policisté dopravněbezpečnostní akci zaměřenou na chování chodců na přechodech.