Na dálnici D1 ve směru na Prahu shořel ve čtvrtek ráno na 97. kilometru mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem autobus společnosti Student Agency. Nikdo z 58 cestujících nebyl zraněn, po zastavení stačili všichni vystoupit, řekl ČTK operační důstojník hasičů. Nehoda asi na hodinu zastavila provoz na dálnici v obou směrech, doprava ale byla omezena téměř sedm hodin. Na místě se tvořily mnohakilometrové kolony.

"Dálnice byla plně zprovozněna kolem 17:00," řekla ČTK jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Podle vyšetřovatele požár zavinila závada na palivovém systému. "Pravděpodobně za jízdy vypadl palivový přívod, pohonná hmota vytékala a následně se vznítila," uvedla mluvčí. Pokud se potvrdí, že šlo o technickou závadu, policie věc odloží.

Podle velitele zásahu se řidiči v době hašení chovali neukázněně, dokonce jim jezdili přes hadice. Cestující na náhradní autobus čekali dvě hodiny v prostoru čerpací benzinové stanice zhruba dva kilometry od místa nehody.

Dálnice byla zcela uzavřena jen bezprostředně po požáru. Ve směru na Prahu ji poté policisté řídili v jednom jízdním pruhu. Odpoledne dopravu opětovně zastavilo odtažení vraku autobusu. Jeho konstrukce byla podle odborníků natolik rozžhavená, že by se vůz při nakládání mohl přelomit. Na místo proto povolali dva jeřáby.

Majitel Student Agency Radim Jančura odhadl škodu na zničeném, tři roky starém autobusu na deset milionů korun. ČTK řekl, že senzory v motoru daly řidiči informaci o požáru, proto stihl včas zastavit. Oheň se mu nepodařilo uhasit, ale cestující vystoupili. Firma zajistila náhradní autobus a vrátila lidem jízdné.

Autobus Student Agency hořel na dálnici D1 i loni v září. Vozidlo, ve kterém cestovaly převážně děti, vzplálo na 190. kilometru. Nikomu se nic nestalo, podle majitele firmy šlo o malou závadu. "To je věc, která se může stát," řekl ČTK k oběma případům Jančura. Dodal, že stroje jsou právě kvůli tomuto riziku vybaveni senzory, které mají na nebezpečí požáru včas upozornit.

Závažnější nehodu autobusu musela loni společnost Student Agency řešit v polovině dubna. Nedaleko Nového Jičína havaroval linkový autobus se 30 pasažéry. Vozidlo, které směřovalo do Prahy, sjelo mimo silnici, převrátilo se na bok a 16 cestujících utrpělo lehká zranění. Podle vyšetřovatelů se řidič dostatečně nevěnoval řízení.