Zatímco v segmentu osobních vozidel je elektrický pohon s technologií vodíkových palivových článků zatím stále jen ojedinělou záležitostí a nové projekty v podstatě nepřibývají, u výrobců větších typů automobilů se této technologii věří daleko více.

Například pro Tatru, která staví automobily do těžkého terénu a tudíž s robustní a těžkou konstrukcí, je bateriový pohon v podstatě nepoužitelný.

Také snímek tohoto vozidla pořízený na kopřivnickém polygonu najdete v naší fotogalerii

Dojezd čtyři sta až pět set kilometrů

„Chceme jít cestou vodíkových palivových článků. Vloni na podzim jsme představili prototyp modelu Force e-Drive a nyní pokračujeme ve vývoji. Pokud vše půjde dobře a bude ze strany zákazníků o takový vůz zájem, měli bychom sériovou výrobu zahájit během následujících dvou až tří let," uvedl pro Deník člen představenstva se zodpovědností za vývoj Radomír Smolka. Podle něj se již ozývají zákazníci, kteří by rádi takové vozidlo otestovali v reálném prostředí.

Tatra předpokládá, že tento vůz bude mít na jedno načerpání vodíku do nádrží dojezd mezi čtyřmi a pěti sty kilometry i při plném využití povolené celkové hmotnosti 44 tun. Využití takového vozidla bude například v dolech a lomech, hodí se ale také pro práce ve městech, kde obyvatelé nepochybně ocení její tichý provoz.

V představeném prototypu se nacházejí dvě sady palivových článků, z nichž každá má výkon 100 kW. Vyrobená elektřina z nich proudí k pohonnému elektromotoru s výkonem 580 kW. Pokud by jí aktuálně bylo málo, lze ji čerpat také z akumulátorů, které mají kapacitu 171 kWh a lze je také dobíjet ze zásuvky. Jediným odpadním produktem při provozu takového vozidla je čistá voda.

Terra definitivně skončí letos

Ještě dlouhé roky ale bude hlavní náplní kopřivnické automobilky produkce vozidel s klasickým vznětovým motorem. Ty pohánějí jak absolutní novinku, kterou je nová generace modelu Phoenix, tak i vloni modernizovanou řadu Force. Její inovovanou kabinu jsem si mohl v areálu Tatry prohlédnout.

V porovnání s minulou verzí se do kabiny, která může být dvoudveřová i čtyřdveřová, lépe nastupuje. Na pracovišti řidiče lze vidět mix klasických fyzických ovládacích prvků a displejů. Zlepšila se účinnost klimatizační i topné soustavy, například i díky lepší izolaci.

Kabina má integrovanou ochranu posádky při případném převrácení. Navíc je i esteticky vydařená. Ostatně, Tatra díky práci průmyslového designéra Lukáše Tanečka v dubnu získala za kabinu Tatry Force německé designérské ocenění Red Dot.

Podle loňských předpokladů měla skončit již letos na jaře výroba automobilů Terra, což je vlastně modernizovaná Tatra 815 z osmdesátých let. „Ovšem na poslední chvíli přišla od hasičů objednávka v řádu stovek kusů, a tak ji nyní dokončujeme," uzavřel Smolka.


Nahrává se anketa ...