V ČLÁNKU NAJDETE:
Uprostřed okouzlujícího prostředí Beskyd, konkrétně v Měrkovicích (část obce Kozlovice v okrese Frýdek-Místek), stojí menší obytná stodola. V místě, kde vládne klid a všude kolem jsou jen louky, pole, kopce a malebná údolí, se ji rozhodli vybudovat místní farmáři. Kvůli návrhu projektu se spojili s Romanou Mališ Bílkovou ze studia RMBA Architekti.
Za oknem jen Beskydy a ovečky
Obytná stodola stojí přímo na louce, kde se pasou ovečky. Je využívána jak k zemědělským účelům, tak během sezony jako takzvané glampingové bydlení.
Jelikož jde z technického hlediska spíše o jednodušší stavbu, investoři ji uskutečnili svépomocí. A na co nestačili, s tím pomohli kamarádi.
„Byl kladen veliký důraz na ekologičnost projektu, který stojí pod starým akátem. Byla proto použita spousta materiálů a vybavení takzvaně z druhé ruky,“ popsala architektka Romana Mališ Bílková, která projekt přihlásila do prestižní tuzemské soutěže Grand Prix architektů.
Jak obytná stodola vypadá uvnitř
- Prostor není velký, jde o přibližně 20 metrů čtverečních. Je zde však vše, co je pro několikadenní pobyt potřeba.
- Přední část směřující do krajiny je osazena velkoformátovým oknem. To umocňuje celý zážitek z pobytu, kdy je možno pozorovat krajinu přímo ze stodoly.
- Dominantou prostoru je skoro dva a půl metrová postel, jejíž matrace je uložena na seně.
- Za dřevěnou paravanovou stěnou je minimalistická kuchyňská linka.
- Na opačném štítě je umístěna dřevěná lavice. Ta přechází až ke kamnům a pozinkované vaně vyrobené z původního pasteveckého napajedla. Také zde byla využita jednoduchost; měděné trubky nejsou nijak zakryty, zaujmou i kovové kohouty.
- Toaleta je mimo objekt ve formě ekologického WC.
- Topí se v kamnech na dřevo.
- Uvnitř interiéru je polopatro, do kterého se vstupuje po žebříku. V současnosti je zde kupa sena, na které se dá také spát.
Jaký materiál byl použit
Jako hlavní stavební materiál bylo použito smrkové a modřínové kartáčové řezivo. Cihly a podobné materiály by se totiž podle slov architekty do tak krásné lokality opravdu nehodily.
Pro podlahu byla použita stará dlažba. „A třeba pozinkovaný dřez je vyrobený z lavoru,“ dodala závěrem Romana Mališ Bílková.
Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů i šikovných tuzemských architektů: